BĚH

Recenze – Dámská turistická bunda Dynafit Speed Soft-shell

Ahoj Běžci! Vzhledem k tomu, že Vám již delší dobu slibuji recenzi na moji novou běžeckou bundu (na kterou jste se na IG ptali), věnuji jeden celý článek této záležitosti. Předem upozorňuji, že se jedná pouze o uživatelské doporučení a ne o žádný vyloženě „odborný“ článek. Na to jsou jiní znalci. Nicméně osobních recenzí nikdy není dost, tak třeba se to někomu bude hodit.

V lednu 2021 jsem usoudila, že po cca 6 letech mého aktivního běhání by bylo fajn vzít ušetřené peníze a investovat je do běžecké výbavy. Mé první kroky vedly k horní vrstvě běžeckého oblečení, v podstatě k té téměř nejhornější, kterou je (hlavně v zimě) běžecká bunda.

Běžeckých bund je na trhu asi jako blbých lidí na tomto světě. Je těžké zorientovat se v tom, která bunda může být pro Vás právě ta nejvhodnější a od doby, co se běhání stalo zbytečně obrovským businessem je to ještě horší. Každý výrobce nabízí něco jiného, každý má jiné vyvinuté technologie, z nichž každá je v něčem lepší a horší. Na začátku je tedy hlavní si při výběru bundy ujasnit, k čemu ji vlastně chcete využívat a v jakých podmínkách Vám má, především při běhání, sloužit. Tím zúžíte výběr a usnadníte si rozhodování.

Zásadní otázka před tím, než vůbec začnete hledat:
Potřebuji kvalitní běžeckou bundu?

Upřímnou odpovědí na tuto otázku si totiž můžete ušetřit dost peněz a také svého drahocenného času. Zásada zní: drahé věci, do kterých chcete investovat nekupujte pro srandu králíkům, tedy když si „zrovna potřebujete něco koupit“. Pokud pravidelně neběháte a s běháním to nemyslíte vážně nebo neběháte v těžkých podmínkách, kvalitní běžeckou bundu prostě nepotřebujete. Stačí Dekáč (ostatně mně běžecká bunda z Dekáče stačila cca 5 let).

Po usouzení, že potřebujete kvalitní běžeckou bundu a jste rozhodnutí zainvestovat do kvalitního výrobku, následují další důležité otázky, než něco vyberete:

  1. Na co chci bundu primárně využívat?
  2. Z jakého bude materiálu?
  3. Kolik jsem připraven/a investovat?
  4. Teplejší bunda i do hor nebo jen něco lehčího do města?
  5. 100% voděodolná (GTX) nebo hlavně prodyšná?
  6. Bunda na celoroční užití nebo jen v konkrétním ročním období?

Hmotnost: Pokud se jedná o běžeckou bundu, měla by být co nejvíce lehká. Což samozřejmě vždycky nejde. Dynafit Speed Soft-Shell (DSF) (jak už název napovídá) je bunda Soft-Shellová, to znamená, že nebude asi nejlehčí. Hmotnost bund primárně řeší hlavně vrcholoví sportovci, protože těm jde při závodu o každý gram. Hobbíci jako my tohle fakt řešit nemusí. DSF váží 250g a to je vážně v pohodě. Když běžím, ani nevím, že nějakou bundu mám. Takže neřeš kraviny a spíš se zaměř na důležitější věci (jako je třeba materiál).

Materiál: Soft-Shellový materiál je pro běžce, co by chtěli trošku teplejší bundičku, asi nejlepší matroš. V případě potřeby zahřeje a jinak je prodyšný. Což ale neznamená, že je zároveň 100% voděodolný. Tady bych se ráda chvíli zastavila, protože prodyšnost a voděodolnost jsou dva základní ukazatelé, které byste měli při výběru běžecké bundy řešit jako první. Proč?

Asi bych si nekoupila bundu, u které výrobce prosazuje 100% voděodolnost a zároveň 100% prodyšnost, protože je to čistě marketingový tah. Je to totiž blbost! Až na specifické výjimky neexistuje na trhu bunda, která má 100% obě hodnoty. Jedno z toho je vždy menší číslo.

Prodyšná bunda=má prodyšnou membránu, která se aktivuje, když se zapotíte a má tak odvádět pot od těla a zároveň Vás udržet v teple. Má být uzpůsobena tak, aby propouštěla pot a nepropustila vítr/chlad.

Voděodolná bunda=má tak silnou membránu, kterou se nepropustí nic (včetně potu). Neprojde především déšť, ale pokud neprojde nic dovnitř, neprojde nic ani ven. Takže se budeš potit jak kuře v sauně a běh bude hodně nepříjemná věc. Takovou bundu spíš na chození po Islandu, kde furt jen prší. Na běhání není vhodná.

Bunda Dynafit Speed-Softshell má hybridní (smíšenou) konstrukci ze 2 materiálů: Dynashell 3L (z vnější strany, větru a vodě odolný) a Dynastretch (uvnitř, výborně izoluje a je příjemný na těle), které jsou rozmístěny tak, aby chránily proti větru tam, kde je to třeba a byly dostatečně prodyšné v oblastech, kde se člověk nejvíce potí. Je to bunda hlavně prodyšná (4 z 5 stupňů), je i větru odolná, trochu zahřeje, ale v žádném případě není dostatečně voděodolná. Tak to prostě je a jako takovou jsem ji i kupovala. Je relativně tenká, takže když si pod ní nevezmu dostatek vrstev a mrzne, tak mě nezahřeje. Nicméně její hřejivost se spouští v momentě, kdy se začnu potit, což funguje skvěle a přesně na těch místech, kde má. Na zádech má síťky, takže se nepotíte pod batohem a větráte. Navíc díky svému navržení umožňuje komfortní pohyb, nikde nesvírá a běh v ní je radost. Aby mě v pohybu neomezovala, koupila jsem raději větší velikost i kvůli případným vrstvám pod ni, což byl super nápad, takže doporučuji.

Benefity: Tato bunda má především skvěle navržený střih. Co se mi hodně líbí, je kapuce, která má kolem dokola našitý elastický lem a skvěle sedí na hlavě když sněží nebo prší, což zvyšuje této bundě její standard (každá kvalitní běžecká bunda by měla mít dobrou kapuci. Nezdá se to, ale je to důležité a při nestandardních podmínkách to při běhu oceníš). Má dvě velké kapsy (což můžeš využít i na ski-alpech pro uschování stoupacích pásů), reflexní prvky, otvory na palce a odvětrávací systém Active Airflow (skryté větrací otvory). Co v rámci benefitů u bundy postrádám, je delší zadní část, aby mi netáhlo na záda. Na druhou stranu, elastický lem je našitý i kolem dokola v pase. Ale při běhu se prostě vyhrnuje. Takže vybrat spíš nějakou, kde bude delší zádová část.

Možnosti využití: To pro mě byla jedna ze zásadních věcí. Chtěla jsem spíše univerzálnější bundu, kterou budu moct vzít i na ski-alpy, na rychlejší túru a hlavně na horské běhy do těžších podmínek. Tato bunda splňovala vše. To je jedna z jejích dalších výhod: je univerzální. Hlavní využití však má u náročnějších sportů (kde se hodně zapotíš) právě díky své prodyšnosti. Na obyčejný pomalý výšlap někam na kopeček „za humny“ není určená, protože v ní zmrzneš.

Celková doporučení a zhodnocení?

Je to kvalitní bunda, kterou využívám při výbězích po městě a hlavně při trailovém běhání. Teď v zimě se skvěle hodila a očekávám její využití i na jaře, kdy to ještě nebude na triko. Měla jsem ji i na běžkách a kupodivu nepromokla, i když její sloupec není zas tak vysoký (a to sněžilo opravdu fest). Skutečně hřeje, o batohy se neodírá, můžu se na ni spolehnout.

Nicméně kdybych to měla celkově shrnout: peníze které jsem za ni dala, spíše zaplatily značku. Poučení: značka není všechno. Nenechejte se zlákat marketingem a doporučením všech „známých“ a „neznámých“ rádoby „influencerů“, kteří v životě nevyběhli, se sportem nemají nic společného, ale propagují tyhle značky jako např. Dynafit (fotkou v horách, kam jdou na výšlap 5 km a dají si tam hashtag „trailrunning“). Nevěřte všemu, co Vám kdo řekne a na věci si udělejte vlastní názor. A hlavně: věřte jen svým úsudkům. Pak jedině víte, že děláte dobře.

Přeji co nejlehčí výběr a správnou volbu! Ať Vám to běhá!

Vaše

Ověřeno MonsterInsights