CESTOVÁNÍ,  VIETNAM

Hanačky Jižním Vietnamem n°2: Saigon a okolí

Další ze slibovaných článků o Vietnamu je tady! Tentokrát na téma SAIGON (Ho Chi Minh City) a jeho okolí. Tohle hlavní jižní město jsme procestovaly za pouhý jeden den! Jak je to možné?…SAIGON neboli Ho Chi Minhovo město je jedno z největších měst Jižního Vietnamu. Odjakživa se jmenovalo SAIGON, ale po válce s Amíkama se přejmenovalo na „Ho Či Min“, jelikož ho dobyl vietnamský prezident a vůdce bojovníků za národní osvobození Ho Chi Minh (Nguyen Sinh Cung). Každý zná město jako „SAIGON“, ale oficiální název je Ho Chi Minh City.

S Verčou jsme první den ve Vietnamu nepromarnily ani náhodou! Jsme rebelky, takže jsme si domluvily 2 fešné Vietnamce přímo v Ho Chi Minhu, co nám slíbili, že nás provezou celým městem za jeden den na motorce! A zde máme první doporučení:

SAIGON nikdy neprojedeš pořádně, pokud nemáš motorku/skútr!

Verča měla od kolegyně z práce kontakt na vietnamského kluka/kámoše přímo v Saigonu, a ten i s jeho kamarádem neváhal a celý den nám pomáhal. Byli úžasní! Splnili nám každé naše přání a za odměnu jsme jim kupovaly jídlo a kávu po celý den (takže se chlapci měli dobře :-D).


„MUST SEE“ místa v Ho Chi Minh a okolí

1. BEN THANH MARKET

Největší market ve Vietnamu vůbec, najdete tam VŠECHNO: oblečení, jídlo, boty, kabelky, doplňky, plavky, čerstvé ovoce i zeleninu, ryby, kávu, oříšky, koření, atd. Je tu spousta značkového oblečení a Vietnamci se dají vážně dobře ukecat :-D. Mám kabelku GUCCI za 300 Kč a kšiltovku NIKE za 100 Kč. Můžete tu být klidně celý den (je zde jídlo, pití, vynikající mňamky), pokud Vám tedy nevadí, že na Vás budou neustále sahat a říkat Vám: „Hello Miss, what do you want?“…

2. BUDOVA POŠTY: POST-OFFICE

Koupíte zde vietnamské obálky i známky, na zdi visí fotka Ho Chi Minha (ano, je všude). Vážně je dobré zde mít nějaké místní průvodce (kamarády nebo vietnamské průvodce z cestovek), protože Vietnamci neumí anglicky a ani na poště Vám nebudou rozumět. Můžete na ně zkusit francouzsky, ale ani to v mém případě nepomohlo…

3. TURTLE LAKE

Místo, kde se pořádají trhy jídla. Nicméně my jsme tam byli zrovna ve špatnou dobu, takže jsme byli o hladu. Schází se tam prý hlavně mladí, jede tam diskotéka, jídla a pití plné „jezírko“. Takže dorazte!

4. KATEDRÁLA NOTRE-DAME

Vietnam je bývalá francouzská kolonie (což jsem nevěděla), takže spousta míst jsou vlastně pozůstatky francouzské kultury (DaLat, Ho Chi Minh, Can Tho a další). Tahle katedrála je hned vedle Post-Office a Turtle Lake, takže to máte všechno u sebe a je to. Dovnitř jsme nemohli jít, protože zrovna probíhala rekonstrukce, ale vy určitě běžte!

5. WAR REMNANTS MUSEUM

Hodně silné místo…Sem přicházejí turisté hlavně vzdát holt všem vojákům, kteří museli ve vietnamské válce bojovat za osvobození Vietnamu. Jsou tam nádherné tanky, letadla, helikoptéry a vevnitř jsou reálné a skutečné obrazy daných událostí. Jsou tam miminka naložená v láku..no je to masakr, ale vidět by to měl každý. Válka skončila až 1975, takže Vietnamci stále nezapomněli…Platí se vstupné 40 VND.

6. PAGODY

Pagody musíte vidět! Minimálně jednu aspoň. POZOR: Musíte mít šaty nebo šátek přes nohy. Já měla kraťasy a tílko, takže mě tam pustit nechtěli. Naši kluci ale byli úžasní, a tak nás zavezli na nejbližší obyčejnou tržnici s těmi nejlevnějšími šaty. Nakonec jsem vybrala dost pohodlné za 60 Kč a kluci mi ještě pomáhali i s výběrem! Milouši! Čeští kluci se mají co učit :-D.

Pagody jsou něco jako chrámy, protože se v nich lidé modlí k Buddhovi a učí se Buddhistické víře. Bylo to hodně zajímavé vidět styl jejich výzdoby. V těchto místech musí být respektován naprostý klid, takže si zde i duševně odpočinete. Běžně se tu provádějí i meditace. Je to úžasné tiché místo uprostřed hlučného Saigonu.

7. ULIČKY SAIGONU A ŽIVOT V NICH

Saigonské uličky jsou specifické svojí architekturou, stylem života lidí a také k nim neodmyslitelně patří pouliční jídlo. Úplně všude na každém rohu najdete lidi, co prodávají něco k jídlu. Jídlo bývá levné, ale pozor. Zde bych ráda vyvrátila další mýtus:

Vietnam není zas tak levná země!

Jídlo na ulici nebo různé čerstvě vymačkané freshe jsou mňamka. Ale nejsou zase tak levné, jak každý tvrdí. Navíc Vietnamci už jsou trošku „vyčůraní“ co se týče turismu. Ceny jsou skoro jak u nás, někdy i vyšší. Jídlo na oběd stojí klidně 120 Kč (120 000 VND). Záleží, do jaké jdete restaurace/kde jíte. Platí zde také dvojitá cena: zvlášť pro místní a zvlášť pro turisty. Levně se dá najíst v méně turistických místech. Třeba v Can Tho jsem dostala mísu závitků a nudlí za 20 Kč a čaj za 7 Kč :-D. Takže vážně záleží, kde a co chcete jíst.

8. CU CHI TUNELY

To je naprostá tutovka! Samotný Saigon není zas až tak zajímavý (vážně stačí jeden den), ale Cu Chi tunely, ty musíte vidět! Během Vietnamské války zde příslušníci Vietkong armády vykopali tunely. V tunelech žili 24/7. Někteří až 18 let. Pro mě naprosto nepředstavitelné. Když jsem si vyzkoušela tunelovou trasu 100m a pak i 40m s výškou 1,5m a šířkou tak 2m, nebylo mi úplně ejchuhu :-D. Navíc tyhle krátké tunely jsou upravené pro turisty. Skutečné tunely byly vysoké třeba jen 70 cm a plazil ses po zemi jako hraboš. Žádná možnost si stoupnout, žádná možnost normálně se najíst, spát…strašný…Ale díky tunelům se jim podařilo nad Amíkama vyzrát. Bylo to nedobytné pole. Prostě si představ, že stojíš v lese u nějakého stromku, čekáš na nějaký pokyn a najednou se propadneš do nějaké pasti (těch měli hodně) a něco tě vtáhne do země :D. Tunely byly dlouhé několik km a rozprostíraly se na ploše 250km čtverečných. Masakr!

Rozloha tunelů

Pokud můžu doporučit, rozhodně tam jeďte s nějakou agenturou. Cu Chi tunely jsou asi 50 min od Saigonu a nikdy to nebude takový zážitek, pokud nepojedete s průvodcem. Hodně o tom ví, a dokáže Vám všechno zodpovědět. Doporučujeme agenturu KIM TRAVEL, se kterou jsme tam jely.


https://kimtravel.com


Tipy na jídlo a pití v SAIGONU – kde jíst a kde ne?

Jak jsem již psala, nejlepší a nejčerstvější je pouliční jídlo (bývá i nejlevnější). Ceny jsou v Saigonu většinou jako u nás, jelikož je to hodně turistické místo.

Pokud máte chuť na dobré SUSHI, doporučuji SUSHI SUN restauraci – docela levné sushi a dost dobré. Mají i levné freshe a je to bomba:


https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g293925-d7793689-Reviews-Sushi_Sun-Ho_Chi_Minh_City.html


Jinak úplně nejlepší a asi i nejlevnější jídlo je v Saigonu hned u Ben Thanh Marketu. Neznám přesnou adresu, ale když vyjdete od marketu rovně, měli byste dojít po pravé straně k židlím a stolkům a za nimi to je. Taková tržnice, kde je jen jídlo a pití. Jsou tam i záchody a občas tam bývají i koncerty různých kapel, takže skvělé místo na noční zábavu a dobré jídlo.


Ve Vietnamu obecně je úžasná káva!

Nejlepší káva, co jsem kdy pila…Ať jdete pro kávu na ulici, nebo do kavárny, je to bomba. Jednu dobrou mají také v Saigonu u přístavu, kde se dá pochillovat s výhledem na řeku. Nicméně, je to dost drahé místo…což jsme si uvědomili, až když jsme si objednali :-D. Kluci se s náma měli opravdu dobře! 😀 Byla to moje druhá nejdražší káva ve Vietnamu vůbec. První nejdražší byla za 150 Kč na letišti při cestě zpět 😀 (vážně to pro mě nebyla úplně LOW COST dovča…:-D, takže vážně záleží, zda jedete do Vietnamu LOW COST nebo si jedete užívat jako my :-D).

Název je TERMINAL COFFEE a najdete ho zde:

https://goo.gl/maps/bKqnVb1WPkjDjpye8


Další místo, kde si můžete dát dobré jídlo, je tzv. PARTY STREET Bui Vien:

https://www.tripadvisor.cz/ShowUserReviews-g293925-d5505885-r521032809-Bui_Vien_Street-Ho_Chi_Minh_City.html

Nejen dobré jídlo, ale hlavně pití. Doporučuji navštívit ulici i přes den, abyste pak mohli srovnat noční a denní život. Ulice mi připomínala pláže v HERSONISSOS na Krétě..prostě jen jdete a všude párty :-D. Kdo je párty člověk, tohle místo je přesně pro něj.


Na co si dát pozor v Saigonu?

PickPockets krádeže

Mějte své důležité věci stále u sebe a co nejméně se foťte na skútrech (haha, já mám co říkat..). Klidně Vám můžou ukrást telefon za jízdy přímo z ruky. Pas, občanku a peníze noste stále u sebe a rozhodně je nenechávejte nikde na hotelu (to je obecné pravidlo ve Vietnamu vůbec). Nenechávejte nikde ležet svůj telefon jen tak, nepokládejte ho na okraj stolu, když jíte. Mějte ho stále schovaný.

Nejezděte na skútru sami!

Saigon je skvělé procestovat na skútru, protože se všude dostanete rychle a snadno. Ale nedoporučuji řídit! Nejlepší je mít řidiče (nebo jako my – kámoše, co Vás poveze). Cestovky nebo agentury zajisté mají své průvodce, někdy si můžete pronajmout průvodce i se skútrem. Saigon je obrovský, pravidla dopravní jízdy jsou taková, že žádná neexistují :-D. Kdo troubí, ten jede! 😀 Však se podívejte, jak vypadá doprava v Saigonu:

Takže asi tak :-D…


My jsme si s Verčou Saigon užily naplno! Není nic, co bychom nestihly, celý den jsme jezdily a vrátily se domů asi v 9 večer úplně mrtvé :-D. Další den jsme šly na tunely Cu Chi a ten samý den jsme nasedly na VAN a odjely do MUI NE, kde pokračovala naše dobrodružná cesta.

Ale o tom zase až příště. Zatím se mějte krásně!


Vaše

Ověřeno MonsterInsights