CESTOVÁNÍ,  VIETNAM

Hanačky Jižním Vietnamem n°4: Da Lat a hory

Da Lat je město na hoře! Ano, je tomu skutečně tak. Proto je tam podnebí a vzduch daleko chladnější, ale za to čistější a bez smogu, něž na Jihu. V porovnání se Saigonem úplná paráda.

Cesta do Da Latu by ovšem byla na samostatný článek. Nejen, že jsem se během ní málem počůrala (vážně je to tak), ale zároveň jsem měla i strach o zdraví, protože ten dálkový autobus, ve kterém jsme jeli, nebyl zrovna nejčistější. V takových situacích je dobré mít s sebou skládací termoplachtu (kdo neví co to je, tak si to zjistí). Hodí se i polštářek nebo sluchátka. Troubení vietnamského busu pak hravě zvládnete. Doporučuju taky roušku na oči no a taky na pusu. Ale to platí ve Vietnamu obecně všude a pořád!

Nicméně abychom začali od začátku…

DaLat je horské město, ve kterém najdete pozůstatky francouzské kultury. Vietnam byl totiž francouzskou kolonií a je to poznat nejen v DaLatu.

Co MUSÍŠ vědět dřív, než do DaLatu pojedeš:

  1. DaLat je minimálně na 3 dny! – Malé město, avšak všechno, co stojí za to vidět, se nachází v okruhu např. 30 km od města.
  2. Zaplať si TOUR – Jak jsem řekla: všechno, co za něco stojí, NENÍ ve městě. Je to až za ním. Tzn. vodopády, plantáže, káva, hory, stezky, tůry: musíš z města ven! Pokud tam jedeš poprvé a nevíš, kde co je, zaplať si organizovanou TOUR. Ve městě je jich několik (např. Easy Riders –> Klikni zde: https://rewrew.vn/tour/. Nabízí TOURS na motorce za 900 000 VND po krásných místech.
  3. Ochutnej kafe! – Bez toho se nevracej! Kdo neochutná čerstvě natrhaný kafe z kávovníku, ten ať si mě nepřeje…Lepší kafe jsi totiž neměl!

Typy, které stojí ZA TO vidět/navštívit v Da Latu:

1.Kávové plantáže

Pokud miluješ kávu, tady jsi správně! Da Lat je proslulý také pěstováním a sběrem jahod, takže už ti asi došlo, že tady je jahodová káva jedno z „MUST TASTE“. Co hodně lidé na internetu doporučují, je také kurz výroby kávy. Ano, existuje zde v okolí spousta soukromníků, kteří tě na své „farmě“ naučí vyrábět kávu a svou vlastní si dokonce budeš moct odnést. Hodně se doporučuje tohle místo: http://www.khocoffee.com/

2. Vodopády u Da Latu

Celkově jsem si četla o 3 nejznámějších vodopádech. Nejkrásnější jsou prý ty Sloní. Nicméně my jsme nestihly ani jeden :-D!

3. Lanovkou do Thien Vien Truc Lam Da Lat

To byl náš TOP výlet! Lanovkou Cap Treo Da Lat se nech vyvést nad horské město, kochej se vesničkami a kávovými plantážemi. Lanovka má cca 2 km a zpáteční jízdenka stojí asi 200 Kč. Dalo by se tam jít i pěšky, ale bylo by to moc náročné, zdlouhavé a ani jsem vlastně nezjistila, zda je to reálné :-D. V horských tůrách a podobných věcech jsou lepší spíš lidé na Severu.

Přijedeš do meditačního centra Truc Lam, kde to stojí za to! Byl by tam větší klid bez masy turistů, ale co naděláš…I tak se tam dá sednout a meditovat, případně nasát atmosféru Buddhistické kultury a víry. Je to vážně pecka!

Na tomto místě se můžeš třeba poklonit Buddhovi v zenovém klášteře. Žije zde cca 100 mnichů a 80 jeptišek. Přeji příjemné meditování..

TIP: Vyraž sem až odpoledne. Okolo 13:00 tam už nikdo nebyl..

4. Jezero Tuyen Lam

Nádherné jezero přímo pod meditačním centrem. Je třeba jen sejít cestičkou dolů. U jezera je spousta míst s občerstvením a na jeho druhé straně je krásná kavárna, kde jsme si daly mňamku:

Palačinka a pravé nefalšované kafe Da Lat

Jezero jsme si chtěly obejít, ale nenašly jsme stezku. Takže to můžeš zkusit ty!


Právě Da Lat byl místem, kde jsme se neplánovaně musely zdržet. Verču z ničeho nic začalo bolet srdce. Má vrozenou srdeční vadu a tak jsem o ni měla velký strach. Další den jsme měly už letět na PHU QUOC, měly jsme i letenky a všechno zařízené. Bohužel jsme to musely odložit, ale na takových cestách přesně poznáte to pravé kamarádství…

Nikdy bych ji tam nenechala samotnou a hlavně jsem se modlila, aby byla v pořádku, protože takové srdeční problémy na jiném světadíle miliony km od domu nejsou úplně sranda…


Příště začneme hodně „z vostra“, jelikož nás konečně čeká PHU QUOC (nejlepší část dovolené!), takže se těště! Další článek zase za týden..


IG STORIES –> Sleduj videa o běhání! Každou sobotu LIVE ve 21:00!

Ověřeno MonsterInsights