CESTOVÁNÍ,  VIETNAM

Hanačky Jižním Vietnamem n°6: Can Thó

Aneb město na řece.

Ano, je to tak. I ve Vietnamu mají něco jako Benátky! Máme tu poslední článek ze série „Hanačky Jižním Vietnamem“. Něco podobného, nebo aspoň podobně úspěšného možná už nikdy nenapíšu (kdy otevřou ty hranice??). Nicméně pojďme si shrnout, jak vypadaly mé poslední dny této dobrodružné cesty.

Do Can Thó jsem jela už bez Verči (kdo četl poslední článek, tak ví). Náš kamarád Michal, kterého jsme ve Vietnamu náhodou potkaly, si mě vzal „pod svá křídla“ a Can Tho jsme tedy viděli společně.

Konečně tu někdo umí anglicky!

To byla taková moje prvotní myšlenka, když jsme se seznámili s naší kamarádkou Vietnamkou. Dělala recepční na našem hotelu. Byla to úžadná bytost. Musím říct, že na ni a na její elán a pozitivní energii nikdy nezapomenu!

Svěřila se nám, že má jeden velký sen: procestovat Evropu! Pro některé Vietnamce je totiž představa opustit Vietnam naprosto nereálná! Zaprvé na to nemají peníze a zadruhé, vláda jim ukládá velmi vysoké daně a lidé tam zkrátka nemají jak našetřit. Je třeba říct, že Vietnamci, kteří žijí u nás nebo kdekoli jinde na světě, jsou opravdu bohatí (to mi řekla ona a také třeba náš průvodce na řece Mekongu).

Osobně bych si moc přála, aby naše kamarádka z Can Thó skutečně zažila svůj sen a mohla odjet. Moc jí to přeji, z celého srdce…i když ona to asi nikdy nezjistí, já jí to přeji i tak!

Víte, co je na cestování největší paradox? Někdy zkrátka potkáte lidi, se kterými možná strávíte jen pár hodin, ale ve vašich srdcích zůstanou navždy…

Kromě toho, že Can Tho je velmi krásné město s širokými ulicemi, spoustou místních obchůdků a restaurací (kde jsme si třeba dali oběd za 25 Kč :-D), je to především město „na řece“. Přesněji řečeno: leží v deltě MEKONGU.

Delta Mekongu je jedno z „MUST SEEN“ ve Vietnamu!

Na řece Mekong leží několik měst. V podstatě se po řece dá jet i z Ho Chi Minhu. Řeka následně přes Can Tho pokračuje až do Kambodži a dál. Najdete na ní spoustu tzv. „floating markets“=plovoucí trhy.

To znamená, že na řece se prostě obchoduje! Začíná se ve 3:00 ráno a s východem slunce se končí (to proto, aby lidé chodili jako první nakupovat sem a poptávku neshrábli ostatní obchodníci na souši).

Každý obchodník má svoji loďku a v ní to, co prodává (zelenina, ovoce, oblečení, jídlo, pití..ale nejvíce asi zelenina a ovoce). Každá loďka má navíc povinně na palubě takový kůl a na něm je na špici připevněné prodávané zboží. Takhle vždy poznáte, co která loďka prodává.

Poprvé v životě jsem měla k snídani nudle a maso…no a zapíjela jsem to jak jinak, než kávou. Ano, opravdu mi po tom nebylo fajn :-D!…

Jak se vyrábí rýžové nudle?

Odpověď na tuto otázku v Can Tho zaručeně dostaneš! V rámci naší TOUR jsme navštívili výrobnu rýžových nudlí a dokonce jsem si je i sama zkusila částečně vyrobit! Delta Mekongu je totiž naprosto dokonalá oblast pro pěstování rýže. Rýžová pole jsou všude kolem. A tak se není čemu divit, že v Can Tho se vyrábí nejen rýžové nudle (tak jak je známe), ale také různě barevné RÝŽOVÉ NUDLE! To je rozdíl!…

Musím se Vám ještě pochlubit, protože ten den jsem dostala od Vietnamských mužů asi 3 pochvaly: že mám příjemný hlas, že mám krásné oči a že mám také krásné náušnice :-D! Tolik pochval najednou…no byla jsem v šoku! :D. Nicméně jim to moc nepomohlo, protože jejich rýžové nudle jsem si stejně nekoupila :-D…


Cože? A to roste i u Vás jo?…

V rámci naší TOUR jsme navštívili i botanickou zahradu, kde rostlo snad úplně všechno! Mango, Papaya, Banány, Ananasy, Dračí ovoce a další exotické odrůdy. Někdy jsem až nevěřila svým očím, co všechno ty stromy unesou. Vietnamci to mají fajn (jsem zjistila), jelikož si spoustu věcí mohou vypěstovat díky svému příznivému podnebí sami. A navíc, v deltě Mekongu se všemu daří…

Kromě toho jsme také viděli, jak se vyrábí CACAO. Ale teď nemyslím žádné shity…ale opravdové nefalšované přírodní kakao. Mňam! Má to úplně jinou chuť všechno. Navíc jsme zjistila, že cacaové boby před definitivním vysušením obsahují skoro 6% alkoholu, takže se z nich i vyrábí něco jako naše slivka :-D! No, ochutnala jsem..nebojte. Mňamka!


Celá TOUR byla organizována přes náš hotel, takže vůbec nevím, kam v Can Tho případně zajít, abyste měli stejně super výjezd. Nicméně každý hotel většinou má v nabídce své vlastní výlety a nebo vám jistě rád pomůže nějaký dobrý sehnat. Vietnamci jsou v tomto vážně jedničky.

Konec našeho dobrodružství byl ve znamení „překvapení“, protože naše kamarádka z recepce nás vzala poslední večer do baru , který se nacházel na střeše jednoho hotelu. Vážně masakr! Vidět celé Can Tho a taky řeku Mekongu z takové výšky byl opravdu zážitek, ještě navíc když tam můžete trávit čas s oblíbenými lidmi. Byl to TOP večer a nikdy nezapomenu…

Byla to prostě jízda a na takovou se nezapomíná…


VIETNAM byl nezapomenutelný. Zažila jsem toho tolik, učila se od pocestných, pochopila spoustu věcí a především jsem opět poznala velký kus sebe…A to je to, co na cestování miluju….tu svobodu a bezpodmínečné sebepoznání :).

Tady jsem pochopila, že dokážu opravdu všechno…Pokud budu chtít a půjdu si za tím, s pochopením a pokorou v srdci dokážu velké věci. A já si za nimi půjdu! Jsem přece MIGNONE!

Před odjezdem na letiště, Ho Chi Minh City…

Děkuji všem, kdo dočetli až sem…Děkuji všem, kteří čtou mé články a už 3 dlouhé roky mě doprovázejí na mé cestě za snem…Děkuji všem, kteří mě podporují a věří ve mě a v mé sny stejně jako já…Děkuji, že Vás mám, že mě sledujete a že mi dáváte naději, že to co dělám, má smysl!

Jste MIGNONE! <3


Ověřeno MonsterInsights