PRÁCE/STUDIUM V ZAHRANIČÍ

Jak na aupair brigádu?

Přátelé, vítejte opět na mém blogu!

Jelikož se blíží prázdniny a spousta holek, možná i kluků si zařizuje brigádu na léto, mám pro vás jeden tip, jak tohle všechno zařídit, triky a návody, jak se z toho nezbláznit a jak co nejefektivněji sehnat brigádu, konkrétně tedy AUPAIR výjezd někam do zahraničí 🙂

AUPAIR pobyt je taková pracovní „dovolená“, kde se v podstatě staráte o děti nějaké rodiny, ve které bydlíte a žijete po celou dobu svého pobytu. Stanete se jejich další člen rodiny, jste taková velká ségra pro všechny děti, které dostanete na starosti.

Všechno začíná tak, že se prostě rozhodnete vyjet do zahraničí a jelikož cítíte, že máte rádi děti (v opačném případě asi už nečtěte ani dál :-D), chcete spojit zábavné s užitečným a vyjet do zahraničí za dobrodružstvím. Chcete si zdokonalit jazyk, potkat nové lidi, zažít něco nového, obohatit se a zase o něco vyrůst a při tom všem chcete trávit prázdniny s malými prcky, kteří vám budou svěřeni do péče.


Jak na to?

Funguje to následovně. Prostě si nejdřív potřebujete najít supr čupr rodinku, ve které budete trávit veškerý čas, budete prakticky kromě DAYS OFF jen s dětmi a s nimi doma, popřípadě někde na výletech, takže tenhle krok je nejdůležitější: vybrat si rodinu PRO VÁS.

Mladším aupairkám doporučuji vybírat si rodiny s co nejmladšími dětmi. Když jsem v roce 2014 jela na svůj první aupair pobyt do Francie, vybrala jsem si rodinu, kde byli 3 kluci a všichni ve věku okolo 10ti let. Ti Vás prostě neposlechnou. Když je Vám 19 a jim 10, NEMÁTE ŠANCI 😀 Takže určitě menší děti. Nebojte se toho. S těmi je to těžší, ale budou z vás mít respekt.

Respekt-the most immportant word!!

Musíte si dokázat vybudovat respekt, a to jak k dětem tak k rodičům. Ti především nesmějí nabýt pocitu, že mají doma hloupou služku, co udělá co řeknou. Dnes obzvlášť je spousta takových rodin, které dokážou aupairky jen využívat. NESMÍTE SE NECHAT! I přesto, že jste u nich doma a musíte dělat co řeknou, protože jste u nich zaměstnaní, máte stále svoji soudnost a právo na názor 🙂 Takže se ho nebojte vyjádřit.

Druhá část slova RESPEKT tkví ve vztahu mezi Vámi a dětmi. Pokud ve vás dítě nemá respekt, tak můžete asi rovnou domů…Nesmíte být hrr, musíte vědět, co po nich chcete. Je potřeba si stát za tím, co mu vlastně chcete sdělit, co ho chcete danou situací naučit a NEPOLEVIT, i když Vám brečí u nohou, že si chce prostě hrát. Jedině takto mu ukážete, že jste kamarádka, co v dobrých situacích chválí a ve špatných prostě ne. Musíte mu umět říct NE.

Při tomhle všem ale hlavně stále nezapomínejte, že váš dům to není, vaše děti to nejsou, váš názor platí, ale všeho z mírou. Takže i jistý RESPEKT vůbec k tomu, že děláte tuhle práci a že jste u cizích lidí doma je také důležitý…

Kde mám tedy hledat tu nej rodinku?

1. AUPAIR WORLD

www.aupairworld.com/en

Založ si profil a můžeš tak komunikovat s jakoukoli rodinou, kterou najdeš. Lze si navolit 5 zemí, které tě zajímají, přesná kritéria (od kolika do kolika musí mít děti, jaké poměry v rodině požaduješ, co tě baví a co chceš, aby bavilo rodinku, atd..), zadáváš i spoustu věcí o sobě, aby se s tebou rodina mohla blíže seznámit. Můžeš zadat fotky, aby viděli s kým mají tu čest (doporučuji fotky s dětmi ať vidí, že tě to opravdu zajímá).

TIP: Myslím, že platforma už je možná zpoplatněná, když jsem hledala přes aupairworld já, tak to ještě bylo ZDARMA. Však koukni a zjistíš :-).

2. AUPAIR AGENTURY

Tento druh shánění aupair brigády je asi NEJBEZPEČNĚJŠÍ, zároveň nejdražší. Nicméně pokud jsi nová aupairka a chceš vyjet poprvé, doporučuji jet přes agenturu. Ta ti vše pomůže zařídit (kromě letu, ten si zajišťuješ sama, ona ti jen zprostředkuje rodinu na míru.). Především ti však zajistí bezpečí, protože se vždycky může něco stát. Třeba ti rodina nebude vyhovovat, stane se ti finanční problém, nebudeš vědět, co dělat – takže se vždycky můžeš na příslušnou agenturu obrátit :-). Zpravidla totiž česká agentura má svého brášku v zemi kam pojedeš, takže delegátka ti přímo na místě může fyzicky pomoct, se vším poradit atd. Je třeba si pročíst všechny informace na stránkách agentur. Rozhoduj se podle toho, co nabízejí, jaké služby ti mohou poskytnout a vyhledávej jen ty, které jsou ověřené a mají už nějaké recenze.

TIP: Zde odkazy na agentury, se kterými jsem měla zkušenost já:

http://www.coolagent.cz/

http://www.agenturaall.cz/

3. ZNÁMÍ, KÁMOŠI

Taky jedna z možností. Poptej se, kde byli, řekni si o kontakty, zkus jim napsat a sejít se s nimi, ať ti přímo z očí do očí poreferují jejich zkušenosti. Vždyť se rozhlídněme okolo sebe, máme tu tolik inspirativních lidí, co nám můžou předat své zkušenosti, tak je berme všemi deseti a naučme se je zhodnocovat ve svůj vlastní prospěch 🙂 (Takhle jsem totiž odjela na aupair do Irska já :-)).

4. SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Dnes je na facebooku a instagramu snad všechno. Najdeš tam agentury, nabídky přímo od holek aupairek co jedou domů a hledají náhradu za sebe, různé skupiny kam se můžeš přidat a sdílet s ostatními jejich příběhy. Můžeš si tam najít directly nějakou super rodinku nebo naopak rodinka najde tebe 🙂

Kulturní šok? What should I do?

Ten je naprosto normální! Obzvlášť, pokud jsi někde poprvé. Je to stav, kdy najednou nevíš, co máš dělat. Jsi jakoby ztracená, nevíš kam patříš a jak teď všechno bude. Ale neměj strach 🙂 To přejde. Důležité je se prostě smířit s tím, že jsem někde jinde. A že z nového prostředí a z nové možnosti můžu vymáčknout CO NEJVÍC VYMÁČKNOUT JDE:

Takže si udělej TO DO LIST:

1. Travelling

BOŽE, PROSTĚ JEĎ! 🙂 –> Být v cizí zemi sebou přináší tolik možností, i kdyby si měla jet jen do vedlejšího města, tak to udělej v každou volnou chvíli, kterou máš. Můžeš potkat tolik nových přátel, vidět se s tolika novými lidmi, kteří se mohou stát součástí tvého života. Prostě poznávej co jde.

2. BE OPEN

To je dost těžké, obzvláště v situacích kdy je vám smutno nebo nevíte, jak se vypořádat s tlakem, který je všude kolem. Ale nebojte se ničeho a všechno berte otevřeně, s úctou, do všeho jděte po hlavě a pak uvidíte, jak rychle culture shock zmizí.

3. HAVE COURAGE

S dětma to NENÍ LEHKÁ PRÁCE a to si musí uvědomit každý, kdo jede na aupair. Ať už máte jakkoli staré děti, tak to není sranda. Máte je na starosti, jsou vaše zodpovědnost. Zároveň jsou zdroj energie a jste s nimi úplně pořád. Musíte je mít rádi, jinak to nepůjde. Spousta začátečních aupairek ( a poznala jsem to na sobě i já) si myslí, že se jedou bavit, že to bude sranda a že budou jen cestovat. Ne, hlavně tam jedete pracovat. Ale všechna negativa, co se stanou, si berte k srdci a poučujte se z nich. Příště je už neuděláte :-).

4. LEARN AND LISTEN

To byl pro mě vždycky nejdůležitější bod. Nikdy jsem nejela na aupair pro peníze (co si budem, jsou dnes lepší brigády, co vydělají mnohem víc), já tam jezdila pro zkušenosti a zdokonalení mě samotné. Děti Vás naučí nejvíc a tak to prostě je. Hlavně taky styl té rodiny, jejich život, váš život, vaše vnímání, jejich reakce, to všechno spolu souvisí když s nimi žijete a ze všeho se dá poučit. Proto nebrečte, když vám prostě máma řekne, že tohle děláte blbě, tohle ona dělá tak a tak chce, ať to děláte taky. Nelitujte se, prostě to berte jak to je:-).

Když je DAY OFF

To jsou zase momenty pro Vás. Hledejte na internetu, zda nejsou kolem dokola i jiné aupairky. Na facebooku jsou stránky a skupiny: AUPAIR IN LONDON, AUPAIR PARIS, AUPAIR IN CARRIGALINE. Kromě nálezu tvé vysněné rodiny tam taky můžeš navázat kontakt s ostatníma aupairkama a když máte days off, můžete někam vyrazit spolu- PÁRTY, KONCERTY, AKCE, PIVO, RESTAURACE, DRINKY, ZÁBAVA, SPOLEČNÉ VÝLETY.

Je to super. Lidé vás inspirují. Já jsem se takhle naučila tančit irský tanec 😀 A nebo jsem jela na Clifts Of Moher se Španělkou, Britkou, Francouzskou a Irkou.

Kolik si vydělám?

To je různé, ale většinou je to okolo 100 euro/týden. Některé bohaté rodiny nabízejí i víc (třeba 250 e/týden – to musíte být hodně lucky :-D), ale vesměs těch 100 euro je tak normální plat. Pokud rodina nabízí 80, tak to je podle mého na dnešní poměry už sakra málo. Měly byste si v podstatě ujasnit, za kolik byste pracovali. Někdy je to o domluvě, musíte si zkrátka umět ohodnotit svoji práci. Při pohovorech na skypu nebo při zprostředkovaném volání s rodinou se Vás na to maminka vždycky zeptá, za kolik byste tak chtěli pracovat. Takže si to ujasněte 🙂

MOJE ZKUŠENOSTI

2014 po maturitě jsem si vyjela do Francie (první fotka). Nejhorší zážitek ever, rodina byla strašně bohatá, ale to bylo to jediné, co bylo pozitivní. (No co, měla jsem bazén na střeše :-D). V podstatě jsem trávila prázdniny v slzách, protože mě tam nikdo nepotřeboval a děti byli rozmazlené. Nakonec mi ani nezaplatili veškerou moji práci a já se zařekla, že na aupair už nikdy nepojedu.

2015 – Nejlepší prázdniny. Jela jsem do Irska, do odlehlého místa, domek stál na clifu a pod náma byl oceán. Samota, ale dokonalé místo na čistou lásku, legraci, srandu a zážitky na celý život. Měla jsem 4 kluky a i když byli velcí, respektovali mě a měli rádi, takže jsem odjížděla domů v slzách, že už musím pryč. (druhá a třetí fotka).

2017 – Taky super rodina. To už byla třetí zkušenost, věděla jsem přesně co chci a na doporučení mojí bývalé irské rodiny jsem se vrátila zpět do Irska, jen o pár kilometrů dál. Navštívila jsem mou bývalou rodinku (fotka 4), stihla Shayovy 18té narozeniny a konečně dostala do péče dvě krásné holčičky. Měli jsme tak suprové vztahy, že mi dokonce uspořádali FAREWELL PARTY 😀 (Fotka 5).


Kdybych to měla shrnout, tak na aupair už nepojedu :-D. Není už totiž proč. Naučila jsem se, co jsem chtěla, pracovala jsem se všemi věkovými kategoriemi a něco málo vydělala, ale především jsem toho spoustu zažila. Aupair je podle mě práce, která je prostě jen dočasná. Člověk se naučí, co potřebuje a pak je čas získávat další zkušenosti. Teď mám jiné plány, ale na práci v zahraničí s dětmi budu vždycky vzpomínat…

Takže i tobě přeju, ať najdeš svou vysněnou rodinku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights