PRÁCE/STUDIUM V ZAHRANIČÍ,  Servírkou v Rakousku

Práce v LUXURY hotelu vs. práce v rodinném hotelu – co je lepší?

Tak to se nedá říct úplně stoprocentně, protože každému z nás vyhovuje něco jiného. Kdo si ale na vlastní kůži vyzkoušel práci ve velkém 5hvězdičkovém hotelu a v malém rodinném horském hotelu (jako já), může zřejmě objektivně posoudit, co je z hlediska morálky a osobního prožitku lepší. Tak se na to mrknem!

LUXURY HOTEL – určitě LUXUS, ale ne pro tebe…

V roce 2016 jsem po Erasmu odjela na celé prázdniny do Řecka (Kréta) pracovat do hotelu jako servírka. Jely jsme 3 a tenkrát jsme vůbec netušily, co taková práce obnáší. Věděly jsme, že to nebude sranda. Ale když se na to dívám s odstupem času, bylo to doslova „svlékání z kůže“.

Musíte počítat s tím, že pokud jedete do velkého hotelu, všechno bude povrchní. Vztahy s personálem (není na ně čas), vztahy se zákazníky (falešné úsměvy, nespokojený zákazník musí být vždy spokojený, i když jedná na můj úkor!), pracovní doba (nezastavíš se..jako vážně ne), tvůj osobní čas (skoro žádný není), prožitek z místa (nestihneš ho v takové míře, v jaké bys chtěl). Zkrátka bych to přirovnala k velkovýrobě – uspokojit co nejvíce lidí za co nejkratší čas, ve snaze dobré kvality (na úkor všeho, co lze v daný moment obětovat) – hlavně aby byl host spokojený a čau. Ale kde máš personál, kde máš pohodovou atmosféru, kde máš jistoty, kde máš vztahy?

Pozn: Tohle není nic nového, takhle to funguje v každém velkém podniku a je jedno jestli to je nebo není hotel.

Ale na všechno se dá zvyknout!

Prázdniny v Řecku byly jedny z nejlepších v mém životě! Nedovezla jsem si však nic, protože jsme makaly i víc jak 8 hodin denně za 400 euro/měsíc a to jsem všechno stihla utratit tam. Levná pracovní síla jako blázen, když noc v hotelu stála i přes 500 eur/osoba. Jedna noc! Všechno bylo navenek super, ale co se týče organizace, děs běs. Pak už jsme si zvykly a vztahy s ostatními jsme zvládly, dokonce i párty v Chersonissos (na ty nezapomenu!) a byly to úžasné prázdniny.

–> Ale jsi OTROK! 😀

Pokud už jste starší a prožijete si takový zážitek, chcete potom někam, kde si vyděláte co nejvíc za co nejmenší snahu. A když se rozhodnete znovu do hotelu, radím nevybírat ty velké.

Rodinný hotel – jsi součástí rodiny!

Pracovat v rodinném hotelu je velice příjemná záležitost. Na takovém místě je čas na všechno, i když je hodně práce a i když je hotel narvaný k prasknutí. Máme okolo 70 pokojů, šéfkuchař je šéf hotelu, recepční je šéfka hotelu, která dělá i servírku v restauraci a pokud se náhodou stane, že k nám zavítá pocestný s chováním typu: „tak jsem tady, poserte se!“, velmi rychle pochopí, že tu pro něj není místo. Rodinná atmosféra vládne celým hotelem, nic se tu tak nehrotí. Spadne příbor na zem – no a co? Umyje se. Personál chodí k bazénu s návštěvníky hotelu – no a co? Personál je viděn návštěvníky hotelu – no a co? Je slyšet hluk z kuchyně – no a co? Zapomeneme prostřít vidličku – no a co? Doneseme.

Zkrátka v takovém prostředí se dá všechno vyřešit. Jsme tu všichni LIDÉ, pokud má někdo problém, řekne to. Máš hlad? Okej. Tady máš víc jídla. Nejíš maso, okej, pokusíme se ti připravit něco jiného. Jsi unavená? Okej, dneska máme hodně hostů, ale zítra už to bude lepší, DAY OFF budeš mít tedy zítra.

Potom nemáš vůbec potřebu se bát, že něco nebude, že tě ošidí nebo že se tu zblázníš přepracováním. Víš, že s tebou jednají jako s člověkem a že jsi tu velice vážená pracovní síla.

Sečteno a podtrženo – co by sis vybral/a ty?

Jak jsem řekla na začátku – každému vyhovuje něco jiného. Nicméně v porovnání s mými předchozími zkušenostmi volím zásadně rodinný malý hotel! No a pokud ještě k tomu všemu máš mnohem lepší plat a jsi obklopen horami, kde si běháš kam chceš, můžeš děkovat bohu za takové štěstí!

Příští neděli se zase ozvu!

Pac a pohorky!