Stáž v Rennes/FRANCIE

Co navštívit v Bretani? MIGNONE nápady kam vyrazit.

Ahoj všem dobrým lidem!

Jak jste si jistě všimli na mém Instagramu, postuju teď hodně fotky z různých míst a cest v Bretani. Jelikož jsme tady toho viděli už hodně, napadlo mě vydat článek právě o tom, kde cestovat po Bretani, co tady můžete vidět, kde jsou zajímavá místa a tak podobně.

Chystám také další články, je toho opravdu hodně co bych Vám chtěla říct. Pokud chcete aktuální informace, můžete sledovat můj Instagram, tam jsem aktivní asi nejvíc. Samozřejmě potom i moje FB page Terezmignone je zásobená fotkama, takže pokud nemáte Instagram – nevadí, můžete lajknout mou FB page a vidět tak obrázky z cest a všechno co přidávám na blog. IKONKY vpravo nahoře vás přesměrují na patřičná místa :-).


Dáme se do toho…

CO TEDY NAVŠTÍVIT V BRETANI?

No je toho hodně. Sama jsem tady všechno neprojela, protože Bretaň je velký region. Nicméně pojďme se společně podívat na místa kde jsem byla já a kam si myslím, že by každý návštěvník Bretaně určitě rád zavítal.

QUIBERON

To je nádherné místo. Jedná se o Peninsulu – poloostrov. Je to v podstatě malinký ostrov, ale ani ne tak docela, protože je spojen s pevninou. Celý poloostrov měří na délku něco málo přes 8 km, takže je to malinké, ale krásné místo. Pokud byste se tam chtěli vydat, tak rozhodně doporučuji půjčit si třeba kolo nebo jet autem, protože jinak to celé nikdy neuvidíte – to byste nestihli. Quiberon jako město samotné je taky moc krásné, ale já bych se raději věnovala plážím, Côte sauvage a všem těm nádherným místům na pobřeží. Tím je Bretagne vážně ojedinělá, protože ji omývá ze všech stran Atlantik a tak najdete všude po pobřeží nějaké útesy, přírodní památky, výběžky, majáky a také velmi mnoho ostrůvků a výběžků z pevniny, jako je právě Quiberon. Rozhodně jeďte za pěkného počasí, protože pak má člověk z celé té nádhery ještě krásnější zážitek.

Na Quiberonu navštivte:

POINTE DU CONJUGEL: Vyhlídka na útesech, prostě nádherné místo omývané mořem. Jsou tam racci a krevety co ožírají ruce, tak pozor ?!

Město QUIBERON: Nádherná Plage Grande omývaná Atlantikem se táhne podél celého města, je tam také přístav, spousta krásných obchůdků a butiků ve stylu francouzské kultury. Najdete zde také obchůdky se suvenýry, především s námořními motivy, pro což je Bretaň typická.

Côte de SAUVAGE: Tohle pobřeží je po celé délce quiberonského poloostrova, na levé straně. Nesmí se tam koupat, ale útesy a vyhlídky podél jsou k nezaplacení! My jsme to celé projeli na kole.

ARCHE BLANC: Krásné místo, tam jsem přímo nebyla, ale spolužačka si tam udělala výlet a pokud pojedete na Quiberon, prosím, tohle prostě určitě zařaďte do svých plánů! To musíte vidět. Mě moc mrzí, že jsem tam nejela, ale VY musíte!!!

CARNAC

Samozřejmě „největší sbírku šutrů v Evropě“ si vážně nechcete nechat ujít!! – Menhiry a Dolmeny najdete právě tady, je zde také muzeum s výstavou, kde se dozvíte všechny zajímavé informace o historii této sbírky kamenů. No ale uvědomte si před tím, že jste ve Francii, takže nečekejte, že se setkáte s jiným jazykem než je francouzština :-D. Když tak je tam hodně obrázků, takže O ČEM JE ŘEČ vám přinejhorším dojde?.

Především pozor na busy, co jezdí z Carnacu pak kamkoli do jiných měst, především do Auray. Protože nám přijel autobus o 15 minut dřív než měl, takže jsme pak museli jet STOPEM, abychom se vůbec dostali domů :-D!!!

AURAY

Tímto místem jsem byla okouzlena a to doslova! Bylo ten den navíc krásně, takže jsem nafotila tolik fotek, že je ani všechny nikdy nestihnu zveřejnit. Krásnější, malebnější a klidnější městečko jsem nikdy neviděla! Je dokonale postavené, část města je nad řekou a část města u řeky, je tam přístav, spousta nádherných míst kde udělat zajímavou fotku a také jsme narazili na trhy s knížkami a starými pohlednicemi hned u řeky. No a když tam budete, zajděte na dobré kafe do kavárničky hned naproti – paní tam dělá vážně dobré kafčo!

CROZON

Crozonské pobřeží je také dost známé, především díky skrytým plážím, zajímavým útesům, skvělým místům k vyhlídkám na celý Atlantik a také kvůli přírodě – pobřeží a skály jsou zarostlé všemožnými keři, stromy a vážně je krásné vidět tu hru barev takhle na podzim. My jsme si Crozonské pobřeží prošli po skalách, to asi ani jinak nejde :D.

POINTE DU RAZ

Vyhlídka na samém cípu v departmentu Finistère. Je to dost známé místo. Především proto, že se u něj nacházejí nebezpečné mořské proudy, kvůli které zde ztroskotalo mnoho lodí. Kolem tohoto místa je zhruba 500 potopených vraků. Je zde maják a skaliska, po kterých se dá chodit a vidět bouřlivé moře okolo. Zároveň je tu muzeum, kde se dozvíte všechno o historii a potápěčských operacích do vraků lodí. Je rozhodně lepší jet za dobrého počasí, ale dá se to zvládnout i za největší větrné vánice :-D. My jsme to zvládli právě tak!

Navíc těsně před vjezdem do areálu je parkoviště (kde asi zaparkujte) a u něj hned malá papírna, kde mají skvělé kafe a dá se tam i najíst. Hlavně tam mají boží výrobky z papíru, což teda stojí za to koupit, protože jsou moc pěkné a navíc všechny ručně vyráběné.

POINTE DU PEN-HIR

Též krásné místo. Je to taky vyhlídka na útesech, uděláte tam nádherné fotky, užijete si vlny narážející do mohutných útesů a nadýcháte se krásného solného vzduchu :-D. Musím říct, že tato vyhlídka se mi líbila trošku méně než Pointe du Raz nebo Pointe du Conjugel, ale i tak to stojí za to! V podstatě jak jste si asi všimli, vše co je vyhlídka nebo maják se jmenuje POINTE :-D. Což je samozřejmě dobré vědět!

QUIMPER

To je v podstatě hlavní město departmentu Finistère. Je moc krásné, především tam najdete miliony palačinkáren! Což je dobré když máte velký hlad. My jsme město navštívili večer, protože jsme se po vyhlídce Pointe du Raz jeli do Quimperu ubytovat do našeho roztomilého IBIS hotýlku. Ten byl vážně pěkný, byli jsme spokojení. Quimper je totiž hned kousek od Pointe du Raz, je to všechno ve Finistèru, takže pokud pojedete na Pointe du Raz, Quimper určitě nesmíte vynechat!

SAINT-MALO

Krásné přístavní město, určitě jste o něm slyšeli. Slavné je tím, že je celé obehnané hradbami – tedy vlastně ta typická stará část. Je zde velký přístav a vyplouvá odsud také trajekt do Dinardu, což je město ležící hned naproti Saint-Mala, ale po souši byste tam šli dost dlouho. Takhle jste tam trajektem za 10 min :-D.

Uprostřed hradeb najdete obchůdky, kavárny, restaurace, je tam krásný kostel a také se tam pořádají různé akce – třeba tam můžete potkat pistolníky nebo piráty! Tak bacha na ně!

DINARD

Dostanete se tam ze Saint-Mala trajektem do 10ti minut, cesta allez-retour (zpáteční lístek) stojí asi 7 euro. Je tam krásná pláž a také velmi pěkné uličky, při procházce půjdete do kopce i z kopce. Najdete zde různé zajímavé vyhlídky, romantická místa, spoustu malých pláží, ale nejkrásnější je ta hlavní, kde je teda taky dost racků (RADA: Nikdy nic nedávejte rackům! Protože když už dáte jednomu, rozlučte se se vším co je k jídlu a máte to právě u sebe – aneb nálety rackům nevadí a je jim vážně jedno, že jste člověk :D!

CAP FREHEL

„Parkování na konci Plévenonu, prochajda vřesovištěma a podél útesů/pobřeží. Je tam maják a krásný výhled. Okolo tohoto místa také vede Route du Rhum – závod 120 plachetnic, které jedou do Guadeloupu“. Příspěvek kamarádky spolužačky, co tam byla :-). Já jsem tam byla také, ale asi tak před 4mi lety, když jsem tady v Bretagni dělala aupairku :-D. Takže čerstvé info bude určitě pro vás lepší.

Route du Rhum se odehrává každé 4 roky. Jedná se o závod lodí (plachetnic), které vyplouvají z místa Cap Grouin a jedou okolo Saint-Mala a Cap Fréhel přímo do Guadeloupu, což je trasa, po které se kdysi dávno skutečně dovážel rum. Závod odstartoval 4.11. a první lodě by mohli do Guadeloupu dojet za 7 dní. Takže když se akce odehrává každé 4 roky, další závod bude 2022.

(A jak jste tedy zjistili, skutečně se nejedná o trasu ve stylu ,,burčák Mutěnice“ :-D. Žádný rum se nepije! Možná tak v Saint-Malu, kde probíhá doprovodný program celé akce. No jo, škoda…)

MONT SAINT MICHEL

Tak tohle místo zná snad každý. Já jsem se sem hodně těšila, protože jsem o něm slyšela jen z vyprávění a doufala jsem, že to bude všechno pro mě velký zážitek. Nicméně musím říct, že na Mont Saint Michel není co vidět :-D. Já vím, že to zní zvláštně když uprostřed pláže stojí obrovské skalní město s katedrálou, ale mně stačilo těch pár fotek :-D. Vážně je to pouze procházka tam a zpět. Uvnitř opevnění jsou samozřejmě obchůdky a restaurace, kolega z práce mi vyprávěl, že existují nějaké slavné palačinky, které se dělají jen na Mont Saint Michael. Ten výhled do okolí je také krásný..no dobře, stojí to za to tam jet! 😀 To rozhodně. Ale jednou stačí :-D!

Každopádně mám jednu radu k parkování – parkoviště jsou od MSM hodně daleko. Navíc jsou rozdělená na parkoviště pro dodávky a osobní auta, od čehož se pak odvíjí výše parkovného. My jsme samozřejmě zaplatili za dodávku, i když jsme měli osobní auto, protože jsme si právě vybrali špatné parkoviště :-D! Pozor na to! Jinak se můžete k MSM svést navetkou a nebo jít pěšky jako správní sportovci! (Což doporučuji).

OMAHA BEACH Normandie

Když už jsme byli na Mont Saint Michel, udělali jsme si výlet až do Normandie na Omaha Beach. Na svůj Instagram jsem Vám přidávala obrázek, kde jsem popisovala, co se tady událo. Jde o  jednu z 5ti pláží, na kterých se v den D vylodili Američani (spojenci Francie), aby bojovali proti Němcům, kteří okupovali Francii. Němci je ale skoro všechny postříleli, na pláži zemřelo v ten den 10 000 amerických vojáků, navíc se jednalo o mladé kluky, čerstvou elitu. Na jejich památku zde Amerika nechala postavit hřbitov o 70h, kde naleznete 10 000 naprosto stejných bílých křížů seřazených přesně vedle sebe. Hřbitov se nachází nad pláží Omaha, ale z pláže tam také dojdete. Cesta vede do kopce, z pravé části pláže.

My jsme bohužel hřbitov neviděli, protože ten zavírá v 17h, takže jediné, co tam pak můžete takto večer vidět je památník, který je zase na druhém konci pláže (nalevo), takže chodíte jak joudové sem a tam :-D. Ta pláž má asi 8 km, je vážně obrovská.

(Kdo by se chtěl dozvědět víc o události co se tam tenkrát stala, tak koukněte na film Zachraňte vojína Ryana/Saving Private Ryan).

BROCELIANDE

Jedná se o nádherný přírodní park asi 40 km od Rennes, kde najdete magický les. Magický protože z těchto krajin pocházejí různé pověsti o vílách a podobně. Každopádně pokud si jeden víkend naplánujete procházku tímto lesem, určitě sami poznáte, že nějaká magie tu rozhodně je! Doporučuji ho navštívit na podzim, protože to je mega! Taky si dávejte pozor na místa s názvem ,,PROPRIETE PRIVE“, protože to Vás může stát hodně :-D! Prostě moc nelezte kam nemáte..očividně v tomhle lese i někdo bydlí, protože my jsme právě na jeden takový „soukromý“ domek narazili. No vypadal jako z pohádky, ale hned nás od tamtud vyhodil nějaký zahradník v traktoru! Takže bacha….

Tohle je ten krásný domek:

Mně teda přijde jako z pohádky O Popelce 😀 Chápete, že v tomhle fakt někdo bydlí? 😀

LANNION

Je to pěkné město. Já jsem tam osobně nebyla, nicméně další tip, co vidět v Bretani.

COTE DE GRANIT ROSE

Když budete už v Lannionu, určitě si zajeďte na tvz. Růžové pobřeží (Côte de Granit Rose). Viděla jsem od tama krásné fotky od spolužáků a rozhodně se tam ještě sama chystám. Tohle musím vidět, než z Bretaně odjedu <3.

https://www.bing.com/images/search?q=Cote+de+granit+rose+bretagne&FORM=HDRSC2

VANNES  – OSTRŮVKY MORBIHANU

Ve Vannes je prý také krásně, navíc to od Rennes není vůbec daleko. Morbihan je další department, stejně jako Finistère o kterém jsem mluvila. Je to v podstatě další pěkný tip na výlet. Vannes leží přesně v cípu takového menšího zálivu, kde jsou právě malinké ostrůvky, kterým se říká ostrůvky Morbihanu. Je to takový menší zálivek :-D. Viděla jsem obrázky a taky to tam vypadá krásně.

https://www.bing.com/images/search?q=les+iles+du+morbihan&FORM=AWIR

FOUGERES

Ve Fougères se nachází krásný starobylý hrad a je to také kousek od Rennes. Během Halloweenu se tam odehrává spousta aktivit, stejně tak jako během celého podzimního semestru. Všechno najdete na internetových stránkách hradu:

http://chateau-fougeres.fr/fr

NANTES

Cestovat STOPEM?

Do Nantes jsem ještě nejela, ale chystám se tam stopem se spolužačkou. Ono vesměs cestovat stopem se tady vážně vyplatí! Francouzi jsou ochotní a hodní a zatím nám pokaždé zastavili. Nicméně před tím, než pojedete si asi prostudujte, jak se to dělá. Není to úplně hned jasné, co a jak dělat, nicméně na internetu existuje spousta článků, které se tomuhle tématu věnují. Mě zaujal tento, protože je vážně vtipnej 😀 a zároveň suprově napsanej:

http://dusan.pc-slany.cz/stop/

Jinak do Nantes dříve z MFTAP pravidelně jezdili studenti na stáže, takže se s lidmi v Rennes moc nesetkávali. Nicméně náš ročník byl takový specifický velkým množstvím změn a jednou z nich bylo právě to, že teď již VŠICHNI studenti mají stáž v Rennes a do Nantes už nikoho na stáž neposlali.

ETRETAT NORMANDIE

Etretat je malá komuna v Normandii. Je to místo známé především přenádhernými útesy. Příroda se rozhodně nemazlila z touto částí francouzského pobřeží, protože to co tam vytvořila jinde rozhodně nenajdete. Našla jsem docela jednoduchou a dobře čtivou cestovatelskou stránku, která Vám řekne více informací (je to v angličtině, nebojte :-D):

http://en.normandie-tourisme.fr/discover/normandy-must-sees/the-10-top-normandy-must-sees/etretat-207-2.html

LORIENT

Studentské město také kousek od Rennes. Chystám se tam za kamarádkou, která tam teď studuje na Erasmu. Cestování je zkrátka nejdůležitější část našich životů :-D!!! Lorient leží podobně jako Vannes také u mořského zálivu, kde najdete různé přístavy, ostrůvky a dá se tam tedy i koupat. Každopádně teď už bych do Atlantiku vážně nevlezla, ale pokud to stihnete někdy během září, ještě se to dá! :-D.

LA GACILLY

Tak to bylo krásné místo! Každý rok probíhá v tomto malebném městečku světová výstava fotek. Jedná se o festival LA GACILLY PHOTO. Navíc v tomto městečku sídlí také MAISON YVES ROCHER a vyrábí se tady přírodní kosmetika. Je zde muzeum, kde se můžete dozvědět zajímavé informace o této kosmetické značce. Je zde také boutique, kde si bezesporu můžete koupit jakýkoli výrobek této značky, takže kdo má rád Yves Rocher, určitě doporučuji tohle místo.

Festival je velice krásný, každý si zde najde to svoje, ať už je fandou fotek nebo ne. Já jsem teda byla okouzlená, protože fotím ráda a fotky co jsem tam viděla, to byla opravdu umělecká díla. Navíc fotky jsou rozmístěné po celé vesničce. Je to výstava pod širým nebem. A počítejte s tím, že fotek je zde opravdu hodně, takže za celý den asi ani neprojdete všechno. Zde jsou nějaké ukázky z toho, co jsme viděli letos my:


SAINT-BRIEUC

Nevím proč, ale mám pocit, že z tohoto města pochází nějaký známý sýr :-D! Každopádně to asi pravda nebude, nicméně tohle městečko je taky moc pěkné, ale byla jsem tam asi před 4 lety, když jsem tady v Bretagni dělala au-pairku (článek o mých zkušenostech s Au-pair najdete zde). Teď jsem se tam podívat nebyla, ale určitě je to jeden z tipů na místo, kam se v Bretani vydat :-).

GUERANDE + SOLNÁ POLE

Tady jsem nebyla, ale byli tady spolužáci a myslím, že se jim výlet zamlouval :-). Na většinu výletů tady používáme půjčené auto. Můžete si ho pronajmout na této stránce:

https://www.ouicar.fr/

Funguje to na principu pronájmu – někdo Vám na den půjčí za poplatek svoje auto :-). Je to super kolaborativní ekonomika :-D. Prostě ušetříte, uvidíte spoustu míst – zároveň si ale plánujte výlety ve velkém počtu, protože půjčit auto ve 3 je trošku blbost. Zaplatíte poplatek za půjčení, auto dostanete s plnou nádrží a na konci dne dotankujete, co jste vyjezdili.

NÁRODNÍ PARK – Parc Naturel Régional de Brière

Na tomto krásném místě jsem osobně nebyla, ale kamarádi ano. Takže tady máte nějaké informace od spolužačky: Je tam vesnička s tradičními domky, Kerhinet, village de Chaumières. Dá se tam půjčit loďka za 20E na neomezenou dobu, vejde se do ní 6 lidí, je dobré si dávat pozor na šipky, které ukazují cestu, jinak se ztratíš v bažinách ?.


Snad jsem na nic nezapomněla. Děkuji svým spolužákům za rady, tipy a doplňující informace pro Vás, abyste věděli, co všechno se tady v Bretani dá vidět. Samozřejmě, že je toho jistě mnohem víc, každopádně tohle by pro Vás mohla být dostatečná inspirace :-).

Díky moc těm, kteří dočetli až nakonec –> jste vášnivý cestovatelé!! To Vám naprosto schvaluji…

„Žijeme v nádherném světě, který je plný krásy, půvabu a dobrodružství. Těch dobrodružství, která můžeme prožít, je bez konce, pokud je hledáme s otevřenýma očima.“

— Džaváharlál Néhrú indický právník, státník a spisovatel

Díky za Váš zájem. Usmívejte se, buďte hrdí na to, kdo jste a co děláte a mějte se fajn!

 


DEJ FOLLOW: 

FACEBOOK

INSTAGRAMNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *