Stáž v Rennes/FRANCIE

Jsem studentkou ve Francii!!!

Ahoj lidi, konečně jsem se dostala znovu ke psaní. Mám jednu velkou novinku, kterou Vám chci sdělit.

Odjela jsem na studijní a pracovní stáž do FRANCIE!!

Je to skutečně tak a já se těším na zážitky a nové zkušenosti! Vždy když takto někam jedu jsem hladová po nových zkušenostech. Ráda se učím nové věci a jsem otevřená každé příležitosti, která se namane.


Protože spousta z Vás asi neví, co přesně bude obnášet tato daleká cesta 1500 km kamsi do Bretagne, pokusím se Vám objasnit, o co se jedná.

Studijní pobyt

Jelikož studujeme se spolužáky specifický francouzsko-český obor MFTAP (Master franco-thèque d’Administration Public), jsme povinni vykonat ve Francii na Univerzitě v Rennes studijní a pracovní stáž během zimního semestru akademického roku. V podstatě studujeme na dvou univerzitách, protože k nám do Brna jezdí profesoři z Rennes a dělají nám přednášky. My pak z těchto předmětů máme zkoušky atd. Nicméně, teď v září budeme chodit na univerzitu tady v Rennes, zdokonalovat jazyk, studovat předměty veřejné správy ve francouzštině a hlavně si ty věci musíme někam dobře zapsat nebo si je v nejlepším případě zapamatovat, protože v prosinci z nich budeme skládat zkoušky!! (Pomáhej mi bůh..)

Pracovní stáž

Co se týče této části pobytu, na tu se tedy těším více, protože mě možná něco i naučí. Nevím, jak vy, ale já většinou informace z přednášek prostě zapomínám. Umím se to naučit a chvíli si to i zapamatuju, ale pokud to nebylo nic praktického, nic co bych si měla zapamatovat, tak to vypouštím.

Tahle část pobytu spočívá v tom, že budeme chodit pracovat, prostě do práce :-D. No jo…Nicméně je to stáž! Každý z nás dostal přidělenou nějakou francouzskou veřejnou instituci, která patří do oblasti veřejné správy a v té bude pracovat. Já dostala místo na obchodním oddělení Univerzity v Rennes, kde se tvoří veřejné zakázky a pracuje se s financemi. Docela si moc neumím představit, co přesně bude náplní mé práce, ale asi něco, co určitě nebudu vědět :-D. Takže se to budu holt muset naučit! Zřejmě součástí toho bude i nějaké studium francouzských zákonů, nebo aspoň tohle dělala dívčina přede mnou, která na mém místě byla minulý rok.

Na tyto stáže totiž musí jet povinně každý student tohoto oboru, protože kdyby nejel, znamenalo by to, že zkrátka nedodělal studium. Je to docela náročné dávat zkoušky ve francouzštině i v češtině, ale člověk si zvykne. Některé předměty jsou lehčí, jiné těžší, každopádně na tom všem je nejhorší asi jen jediná věc – komunikace s francouzskou stranou! Kdo byl ve Francii třeba na Erasmu nebo jen tak cestovat a přišel do potyčky s francouzskou byrokracií, ví o čem mluvím. Je to opravdu děs čekat několik měsíců na odpověď vašeho mailu, který jste poslali dávno před tím, než se narodil Ježíš Kristus!! Prostě a jednoduše..nekomunikují.

Příjezd do RENNES

Cestu do Francie bych nekomentovala nijak zdlouhavě. Řeknu to jedním slovem – DĚS :-D. Jeli jsme se spolužákama Flixbusem z Prahy do Paříže a z Paříže do Rennes. Spali jsme, jak jen se dalo 😀 Záchody nekomentuju, to asi každý ví jak to chodí u dálkových autobusů – zkrátka se řídí heslem NEZASTAVUJEM, MÁME ZPOŽDĚNÍ.

První dny, které teď právě prožíváme se už začínají zklidňovat, jinak celý víkend jsme jen zařizovali a nakupovali všechno to, co nám umožní zde těch pár měsíců přežít :-D. Potřeba jsou tyto věci:

Jídlo, prostředky, prací prášek, mýdla, utěrky, hadry, smeták, nádobí, pánvičky, bla bla….VÍNO!!!

Tato slova Vám v prvních dnech lítají hlavou skoro pořád, dokonce hrozí, že se Vám o nich může i zdát! Co dalšího Vám ještě může přijít na mysl je fakt, že všechno stojí tolik, že budete na konci měsíce asi jíst kořínky :-D. Ale to k tomu prostě patří. Je jasné, že v prvních dvou týdnech prostě za všechno jen platíte, takže je dobré vzít si hodně peněz do zásoby.

Nejlépe se POTŘEBA PŘEŽÍT dá vyřešit HROMADNOU INVAZÍ DO IKEI. A můžete si třeba i dovést malinkou kamarádku, kterou je však třeba dobře opečovávat, jinak už vaše kámoška nebude!

Každý z nás dostal přidělený pokojíček o velikosti spíže v lepším domě (9m2), nicméně já jsem nadšená, protože je to jen moje a nemusím se s nikým dělit. Je to takový malý „hovňousek“, ale je to na druhou stranu fakt boží místo, kde jste jen vy, je to jen vaše a máte své krásné pohodlíčko.

Cultural SHOCK

Jedna z dalších věcí, o kterých si myslím, že bývají na začátku pobytu v zahraničí problém, je kulturní šok. Už jsem o něm psala ve svém článku Jak na aupair brigádu. Jedná se o to, že člověk je najednou v jiném prostředí a všechno je tak zvláštně jiné. Já se musím přiznat, že vůbec teď žádný šok nemám. Asi je to tím, že tu nejsem sama a že si všichni navzájem se spolužáky pomáháme. Je to jako by naše malá komunita existovala ve velkém oceánu neznáma. Je to vážně krásný pocit, když jste součástí skupinky lidí a držíte všichni při sobě, v dobrém i zlém. Je nás 13 a jsme prostě parta HIC. To je při studiu na VŠ krásné, že zkrátka poznáte jaké to je být součástí skupiny, kde mají všichni podobný zájem jako vy a kde všichni drží za jeden provaz.

Musím říct, že jsem na sebe pyšná, že tu můžu být a že se mi v životě naskytla tato příležitost jet právě sem. Věřím, že to bude nezapomenutelný zážitek a těším se na každou minutu prožitou tady v Rennes.

Ozvu se zase za týden.

Tak se mějte pěkně a užívejte si život, protože všechno v něm je jen jednou. Buďte sami s sebou, mějte se rádi takoví jací jste a pracujte na sobě tvrdě každým dnem víc a víc. Objevujte nepoznané a nebojte se vykročit do vámi neprobádaných vod, protože až teprve TAM se vždy ukrývá něco nového.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights