Stáž v Rennes/FRANCIE

První týden ve FRANCII a první velká cesta

Ahoj všem!! Je tu další, již 3 dny slibovaný článek o tom, jak jsme tu přežili první týden – notre semaine d’intégration – a jak jsme procestovali bretaňský poloostrůvek QUIBERON.

V prvé řadě bych ráda uvedla, že nestíhám jaksi psát články každou neděli :-D. Je tady toho tolik co dělat, navíc nám už teď začala škola, takže povinnosti volají. Budu se snažit Vám servírovat žhavé dávky o studiu a práci ve FRANCII opravdu každý týden.LA SEMAINE D’INTEGRATION

Oproti jiným ročníkům je tohle novinka – první týden byl naplánovaný jako týden integrace, poznávání, různých schůzek a akcí, měli jsme zařízené prohlídky do muzea, do knihovny. Navíc jsme dostali i našeho osobního monitora – studenta univerzity – který nám se vším pomáhal a byl nám k ruce, kdykoli jsme potřebovali. Setkali jsme se osobně i s rektorem univerzity.

Co obzvlášť oceňuju, byla knížka LIVRET D’ACCUEIL (brožura), kde nám naše koordinátorka z rennské univerzity uvedla úplně všechna místa a adresy, týkající se našeho pobytu. Menzy, kavárny, restaurace, sportovní centra, všechna důležitá čísla a emailové adresy, vše co se týče transportu ve městě, odkazy na zajímavé stránky, muzea, divadlo, operu, kam na koncert nebo představení, jaké tu jsou festivaly, kina, kde najdeme dobrá bistra, kam zajít na typickou GALETTE nebo kde si dát pořádný burger.

Je krásné vidět, když si vás jako studenta někdo váží. Ano, jste z jiné univerzity a z úplně jiné země, ale morálka mezi lidmi by měla existovat stále a mezi naší a rennskou univerzitou podle mě funguje dobře. Opravdu se tu k nám chovají hezky, se vším nám pomůžou a nenechali by nás v nesnázích. Zkrátka ví, že se tu ještě neorientujeme a proto velmi oceňuji tento integrační týden, kdy jsme měli možnost se tu pomalinku zabydlet a poznat celé město.

Co jsme tedy všechno zažili během prvního týdne?

Visite Musée de Bretagne

Vážně pěkně uspořádané muzeum, výstava je seřazená podle letopočtů, od nejstarších dochovaných exemplářů až po novinové články z druhé světové války. Nejvíc mě zajímala ta druhá světová :-D.

Schůze s rektorem univerzity

To byla vážně pecka! 😀 Mluvila jsem poprvé do mikrofonu v konferenčním sále. Navíc se to odehrálo v budově , kde sídlí celé prezidenství rennské univerzity a přesně tam budu mít svoji stáž. Takže jsem se aspoň podívala tam, kam budu příští dva měsíce chodit každý den. SO EXCITED!

Návštěva tiskárny nejprodávanějšího deníku ve Francii – OUEST FRANCE

Návštěva probíhala asi od 10ti do 12ti v noci, protože noviny se tisknou přes noc. O to víc to všechno bylo zajímavější. Vážně skvělý zážitek vidět, jak celý proces probíhá. A navíc dostala jsem vydání na další den o 12 hodin dřív než celý zbytek Fracie! REALLY COOL!

Rallye des 5 sens (Hra za použití 5 smyslů) – Office du Tourisme

To byla ještě větší pecka! Ta paní průvodkyně co nás provázela to měla tak pod palcem, že jsme nechtěli, aby ta hra skončila :-D. V podstatě cílem bylo nás provést po Rennes, ukázat nám historická místa, povědět nějaké zajímavosti a seznámit nás s rennskou kulturou. To se dá logicky udělat tak, že prostě vezmete skupinku a začnete jim vykládat to, co jste se den před tím našrotili u flašky vína, pomalu tomu sami ani nerozumíte a prostě jen odříkáte další den básničku před skupinkou tupých studentů.

Tahle paní měla ale připravenou hru, kdy jsme museli používat našich 5 smyslů k tomu, abychom vyhráli tickety a za ty jsme si pak mohli vybrat nějaký dárek v turistickém centru. Vždy se daná hra týkala nějaké budovy, historické události, vypovídala o nějaké informaci z bretaňského regionu, prostě vážně skvělé! Bavila jsem se a oceňuji takový přístup k práci. Je to pro studenta mnohem zábavnější forma, jak se dozvědět nové info.

Visite BU HOCHE (Knihovna Hoche)

Udělala jsem si kartičku do knihovny:-D. Jestli sem budu chodit, to se teprve uvidí, nicméně se mi tam dost zalíbilo. Prohlídka byla zajímavá, jen na nás všichni ti studenti co už šrotili, koukali jak na nějaká divná individua..

To nejlepší na konec – INTERNATION STUDENT’S DAY

Erasmáci, večeře zdarma, bretonský tanec, stánky a dárky, Escape game in international style, nová přátelství a párty – to přesně všechno vystihuje tuto akci, na kterou jsem šla. Tady si člověk uvědomil, jak krásné je být student.

NO A CO VÝLET?

Ano, jak jste mohli sledovat v mých pravidelných instastories, celý pátek, sobotu i neděli jsme se spolužáky strávili na bretaňské peninsule QUIBERON, která mě natchla tak moc, že pokud bych se rozhodla žít ve Francii, bylo by to asi tady :-D! Především teda ve městě Auray, kam jsme si cestou tam udělali malou zastávku – to bylo město kouzel!

Celé 3 dny jsem se rozplývala nad krásou, kterou tato země má. Bydleli jsme v hotelu hned u pláže, v sobotu jsme si pronajali kola a projeli jsme skrz na skrz celý Quiberonský poloostrov! Ochutnali jsme bretonské speciality, vykoupali se v Atlantiku a nechali si čistit nehty krevetama! 😀 Opravdu! Asi jsem objevila druh podnikání – prostě chytím krevety z Point du Conjugel a budu mít takové ty salonky, kde dáte ruce do vody, připlave kreveta a okouše vám prsty :-D!

 

V neděli jsme navštívili Carnac, kde se nachází naleziště a největší sbírka menhirů a dolmenů na světě. Nebylo možné projít vše za tu chvíli, co jsme tam byli.

Nicméně zážitek, který přišel potom je třešnička na dortu celé naší výpravy na Quiberon – ujel nám autobus a tak jsme prostě STOPOVALI 😀 Ano je to tak, sama to doteď nechápu, ale prostě jsme se rozdělili do skupin a stopovali do Auray, aby jsme se dostali domů!!:-D Neuvěřitelný zážitek!! Někteří z nás to rozdýchávali těžko, ale dostali jsme se v pořádku zpět!!

Život sám o sobě je prostě dokonalý prostředek ke štěstí a nabízí tolik možností, jak zažít něco nového…

Musím říct, že první týden tady v RENNES se opravdu povedl. Máme první velké a nezapomenutelné zážitky a doufám, že jich bude co nejvíc. Je to tady super a každý se snažíme z tohoto pobytu vytěžit co nejvíc. Sportujem, chodíme na studentské akce, snažíme se mluvit co nejvíc francouzsky (někdy i mezi sebou, a to je opravdu sranda kolikrát! :-D).


Zkrátka jsme studenti jak se patří.

Ozvu se příští týden! Zatím užívejte život tam u nás doma a smějte se každý den na všechno i na všechny, protože to co dáváte okolí se Vám potom ve stejné dávce vrátí!!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *