Seberozvoj
Zdraví

Zdravá mysl aneb jak se správně rozhodovat?

To je otázka, na kterou spousta lidí ve svém životě nikdy nenalezne odpověď. Někdo musí takové životní rozhodnutí udělat už v brzkém věku, někdo musí životní rozhodnutí udělat třeba později. Většinou si myslím, že životní změny a rozhodnutí souvisejí s našimi vztahy, naší prací a nebo naší rodinou. Vždy to souvisí s něčím osobním, kdy stojíme na rozcestí a nevíme, kudy vede ta správná cesta…bojíme se udělat krok doprava, protože si myslíme, že krok doleva by byl lepší a naopak. Každopádně jak se tedy správně v životě rozhodnout?

Neexistuje správné rozhodnutí…

To, jak se rozhodneme, vždy ovlivní náš další život. Potřebujeme tedy, abychom se rozhodli správně..ale to nejde :-). Což je docela pozitivní informace :-D. Nemůžeme se nikdy správně rozhodnout. Proč? Protože nikdy nemůžeme vědět, co je ta správná volba. To ukáže až život. Až život sám nám ukáže, jestli jsme se rozhodli nebo nerozhodli správně. Ale to už je pozdě nemyslíte? Je pozdě..ale to nevadí. Protože dělat chyby je prostě normální…je to lidská vlastnost. Každý z nás dělá chyby, i ty životní…a o tom právě život je…ty chyby dělat…a poučit se z nich, aby se příště nestaly..

Myslím si, že zkrátka nejde udělat špatné rozhodnutí, protože nikde není psáno, že to druhé rozhodnutí je správné….přesto však, když stojíme na křižovatce a máme se rozhodnout, kterou cestou jít, jsou jisté věci, podle mého, které by nám mohly alespoň NAPOMOCI udělat to nejlepší rozhodnutí pro nás…

Řiďme se intuicí…

V mnoha situacích v životě nám prostě může poradit srdce…to, co cítíme se zpravidla neshoduje s tím, co říká rozum…tak to prostě je…rozum si říká, udělej to, a srdce říká nedělej to. Tak to prostě nedělejme…Může to být i naopak…kdy logika a rozum tvrdí a napovídá, že to zkrátka nemáme dělat a nemáme do toho jít, že je to moc riskantní, že to není správné rozhodnutí…a srdce říká udělej to..to je to, co tě bude navždy dělat šťastným/šťastnou, to je ta správná volba pro tebe a tvůj život…tak to prostě udělejte!…nehleďte na následky, ty jsou všude…následky a dopady našich rozhodnutí jsou vždy a všude…nemůžeme nikdy udělat rozhodnutí, které s sebou neponese žádné následky…vždycky se něco najde…takže vlastně je tedy jedno, jestli vykročíme doprava nebo doleva…zkrátka ať už uděláme cokoli, následky tu vždycky budou…teď jen záleží v jaké míře…to se rozhoduje právě podle toho, které z těch dvou rozhodnutí uděláme.

Pravidla hry nelze přehlížet…

To je taková významná věc…pokud je naše životní rozhodnutí spojené s nějakou hrou, kterou musíme hrát (a teď slovo hra chápejte prostě jako nějaký problém, do kterého je např. zainteresovaná celá rodina, přátelé, kamarádi), není dobré takové věci přehlížet…obzvlášť bych zde ráda vyzvdvihla rodinu. Pokud je člověk součástí nějaké rodiny a ta vám radí, jak máte věci řešit, nepřehlížejte, co říkají. Snažte se je pochopit, oni vám chtějí pomoct. Ne vždy to tak je (to jsou případy, kdy bysme se měli řídit intuicí), ale většinou se rodina snaží pomoct. Nepřehlížejme, že nám někdo radí a chce nám pomoci, obzvlášť pokud je to vaše rodina a pokud se vaše životní rozhodnutí týká i jich. Znepřátelit si rodinu kvůli vlastním problémům není dobrá věc. Vlastní problémy, vztahy a situace po čase zmizí, ale rodina tu bude vždy. Pokud je ta správná. Pokud není, tak se řiďte intuicí 😀 To bych udělala já.

Vše má svůj čas…

Dělat ukvapené závěry, rychle všechno vyřešit a hlavně se teda zbavit toho, že mám teď udělat životní rozhodnutí také není dobrá věc. Na všechno bychom si měli dát prostor a čas. Pokud se naše životní rozhodnutí týká např. našeho partnera a našeho vztahu s ním, nehoňme se za něčím, co zkrátka potřebuje svůj čas….My všichni ho potřebujeme…nejsme roboti…musíme si někdy hlavu prostě pročistit, odprostit se od problémů, které nastaly. Být sami sebou a chvíli si věci prostě promyslet. Pokud nás ten druhý člověk má rád, čas nám na to dá. A počká, až se rozhodneme. Není to někdy lehké, ale všechno se dá zvládnout. Třeba právě díky tomu, že dáme věcem čas, se všechno vyřeší tak nějak samo. Přijdou odpovědi na otázky, přijde řešení a my pak budeme mít naše životní rozhodování o něco více usnadněné. Někdy je zkrátka dobré si počkat. Vydržet taky hlavně…

Seberozvoj

Nebojme se životních rozhodnutí a nehaňme sami sebe, když je nezvládáme nebo když nám trošku komplikují život. Berme vše, co se děje, jako součást našich životů. Je to někdy těžké, někdy lehčí, každopádně to je prostě život. A VŽDY zkrátka záleží jen na našem přístupu.

Přeji Vám všem plno správných životních rozhodnutí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *