Zdraví

Jak pracovat s časem?

Čas – to je úplně to nejdražší, co máme. Je to jednotka, bez které by svět neexistoval, a dokonce ani my a náš život. Nic by nedávalo smysl a všechno by bylo ztracené, osamocené, bez cíle, bez ničeho, prázdné. Čas nám vyplňuje náš život a díky tomu můžeme náš život ŽÍT. Jak ale víme, máme ho jen omezené množství a proto musíme vědět, jak s ním umět efektivně naložit – soukromě i profesně.

Tak se na to pojďme kouknout!

Já prostě nemůžu dělat tolik věcí, protože mi nezbývá čas…

Ano, tak tuhle větu jsem si říkala už tolikrát! A kdo z nás si ji neřekl? Věděli jsme, že například chceme cvičit, chceme běhat, chceme se vzdělávat nebo cestovat, ale pokaždé jsme tvrdili, že nám nezbývá čas.

Také znáte tu situaci, že přijdete domů po škole, sednete k PC a najednou je 8 hodin? A co ta zítřejší prezentace? Ještě jsem nezačal/a…ale tak nevadí, nachystám si véču a pak na to vlítnu…Juj, to už je 11? Já na to kašlu jdu spát. Aneb PROKRASTINACI nezapřeš!

Dělá to každý, každý k tomu má sklony, ale…

Málokdo skutečně odolá „úlevám“ a drží se svého PLÁNU…

Ano a to je to slovo! Mít PLÁN vůbec není na škodu. Vůbec to není směšné, divné ani ujeté. Plánovat si program a vědět, co za ten den chci všechno stihnout je v podstatě jediné vodítko k tomu to OPRAVDU všechno stihnout. Vlastně ne jediné…ještě potřebujete myslet pozitivně, snažit se a skutečně DODRŽET, co jste si slíbili. Neporušit SVÉ DOHODY. A pak to jde samo :-).

V dnešní době máme všichni tolik věcí, co potřebujeme stihnout a je jedno jestli jsme studenti, pracující nebo nepracující. Každý má nějakou povinnost, kterou si chce plnit. No a tak když chce, tak ať ji plní! Jenže problém u lidí, který vnímám je to, že prostě nechtějí dost a nebo se na to raději vykašlou.

Takto ale správný time-management nebude asi fungovat, nebudou stíhat, co si slíbili a budou pak akorát smutní, vyčerpaní a naštvaní.

Chtít je základ všeho…

Tohle vnímám jako fakt. Chtít znamená vědět, že něco potřebuji, mám to ráda a proto to chci. Může to být cokoli. Chcete být horolezec? Chcete být snowborďák? Chcete umět to a tamto? Ok. Tak to by bylo rozhodnutí, že něco chcete…

Teď nastává druhý bod: Uvědomit si, že to fakt chcete a jít si za tím. Alias něco pro to dělat!

A to je má oblíbená část. Během ní si zpravidla uvědomím, jak moc špatný Time management mám a snažím se uzpůsobit si vše tak, abych opravdu zvládala všechno, co chci.

Není to těžké.

Jen musíte vědět co chcete a že to opravdu chcete.


Například, nikdo mi neříkal, že musím mít dvě práce. Já ale chci, protože každá zkušenost mě posouvá dál a učí mě nové věci. Proto čas, který investuji do takových situací NENÍ ZTRÁTA ČASU, jak s oblibou říká spousta lidí. Je potřeba si jen uvědomit, že život plyne a učí nás na každé naší cestě něco nového.


S každým zklamáním, pádem nebo problémem přijde zase nějaké ponaučení, nějaká nová zkušenost a to všechno nás posune zase o stupínek víš, kde budeme silnější, rozumnější, vzdělanější a lepší, než včera. Pro někoho jsou to ty nejtěžší chvíle v životě, já je vnímám jako ty nejlepší. Jsou to chvíle, kdy jsem opravdu jen JÁ a nic dalšího neexistuje. Uzavřu se do sebe a uvědomuju si, kdo jsem, co umím, čím chci být a jak se tam můžu dostat. Jsou to dny seberůstu a rozvoje, kdy se zdokonaluju každým dnem v tom, co mě baví – tedy v sobě.

“ a tak tam čekala, až jí nasadí křídla, aby mohla vzlétnout a ukázat všem, že na to vždycky měla….“

ČAS v soukromí, ve tvojí hlavě…

Obětovat něčemu čas je to nejdůležitější a zároveň nejvelkorysejší, co v životě děláme.

Tím, že věci/osobě/zvířeti obětujeme náš čas, dáváme najevo, že chceme náš čas trávit tímto způsobem. Pochopitelně i zde funguje pravidlo, že když dáváš, chceš také dostat nazpět. S každou naší obětavostí roste touha po návratnosti našeho času. Ta může mít různé formy…

Ale…

Když vidíme, že náš čas není žádným způsobem zhodnocován a nevrací se nám nic nazpět, není vůbec potřeba dál náš čas takto PLÝTVAT. Lepší je najít jiné způsoby, jak svůj drahocenný čas využít.

A těch způsobů je :-).

Rozhodně NENÍ jednoduché naučit se perfektně ovládat svůj čas a umět říct ANO a NE na věci/lidi, které/kteří pro nás nejsou dobrou investicí času. Dá to nějakou práci, odříkání, pádů a zkušeností, ale po čase se to naučíme. Naučíme se z našeho života vytěsňovat ty, se kterými nechceme náš čas trávit a naopak do něj budeme pouštět ty, kteří mají zájem o to s námi sdílet zase ten jejich čas. Naučíme se vážit si takových lidí, protože si vážíme času, který jim obětujeme a který obětují oni nám. Naučíme se komunikovat. Začneme přemýšlet jiným způsobem a budeme dělat jen věci, které my sami chceme a které jsou pro nás smysluplné, času-hodné a správné.

A budeme opravdu šťastní :-).