CESTOVÁNÍ

TENERIFE – Jak si naplánovat „alone“ trip?

Ti z Vás, kteří mě sledují jistě zaregistrovali, že v květnu jsem sama procestovala ostrov TENERIFE. Mnozí z Vás se ptali, jaké to je cestovat sama a jak si naplánovat takovou cestu, aby jste měli vše v pořádku zajištěno a nic vážného se nestalo. Protože co si budem – když cestuješ sám, tak jsi taky NA VŠECHNO sám. Proto pokud se ti něco stane, tak si musíš poradit sám a věř mi, že v cizí zemi tohle nikdy není sranda (vím o čem mluvím). Tak si pojďme říct, jak na to :).

1. Volba destinace a doprava

Máš rozhodnuto, kam pojedeš? První krok. Někdy volbu destinace ovlivní levná letenka 😀 (jako třeba mě, v den kdy jsem se rozhodla, že si zaletím na TENERIFE). Pokud vidíš levnou letenku (je jedno kam), tak se nerozmýšlej a prostě ji kup! Není na co čekat. Logicky už jenom fakt, že sjíždíš levneletenky.cz značí tvoji jasnou touhu někam vypadnout. Všechno ostatní budeš řešit potom. Za mě nejlepší a nejbláznivější volba, protože jedině tak se nebudeš furt rozmýšlet a ptát se sám sebe: „Sakra chci jet nebo nechci? Není to drahý? Kam vlastně chci letět? Nebo na to kašlu a budu doma?“. Když to koupíš, už není cesty zpět, takže prostě jedeš a hotovo. Jednoduchý.

Po koupení letenky (v případě TENERIFE) mě hned následně zajímalo, jak se budu pohybovat na samotném ostrově. Nejdřív mě skutečně napadlo ostrov proběhat křížem krážem (na což bych však potřebovala min. 2 měsíce a ne jen týden a možná bych u toho i třeba umřela :D), nicméně došla jsem k závěru, že nejrozumnější volbou bude PŮJČIT SI AUTO.

Ano. Půjčit si auto je skutečně to nejlepší, co na TENERIFE můžete udělat. Stojí to cca 100€ na týden, pohoda jahoda, benzín je tam levnější než u nás (teda aspoň v tom květnu 2021 to tak bylo), spousta společností, které auta půjčují + rezervace rychle a online, auto k vyzvednutí hned po příletu v příletové hale. Já jsem dle rady kamaráda zvolila autoreisen.com. Některé společnosti tam totiž neberou debetní karty a navíc Vám mohou účtovat skryté poplatky navíc. To se u této společnosti neděje a byla jsem velice spokojená. Ještě tam jsou společnosti: TOPCAR, CICAR a mnoho dalších. Benzín dotankuješ po užívání, vyzvedneš a vrátíš na letišti. Zaparkovaná jsou přímo naproti něj. Každé auto má přidělené parkovací místo, stačí vyzvednout klíčky u kiosku na letišti po předložení rezervačního čísla, které si zajistíš online na jejich stránkách. Zaplatíš až na místě (pozor, jedině kartou!).

2. Cestovní pojištění + COVID info

Nejlepší stránka na zjišťování aktuálních opatření ohledně covidu na ostrově je https://www.ahojkanarskeostrovy.com/tenerife/. Zároveň tam najdete i různé tipy, co na ostrově dělat a co vidět. Co se týče pojištění, já jsem zvolila KOOPERATIVU, měli pojištění i proti COVIDU (což je teď důležitá věc prostě bohužel).

3. Ubytování

Pochopitelně jsou různé možnosti, jak na ostrově přenocovat. Můžeš zvolit pronájem, hotel, AIRBNB, spát na místě nebo se přesouvat a spát každý den jinde (stopem, autem, autobusem), můžeš si pronajmout karavan a spát v něm (https://gipsytrip.cz/), můžeš být homeless nebo spát v horách pod širým nebem každý den (záleží na tom, jaký jsi dobrodruh). Já jsem zvolila ubytování u místních prostřednictvím AIRBNB v krásném malebném městečku LOS ABRIGOS (kousek od letiště, velice pěkné místo, kde je všechno. Především moc dobrá restaurace http://restmiradordelosabrigos.com/, kde se ti bude moc líbit. Mají tam taky moc dobrou pizzu přímo u silnice nebo super zmrzlinu. Najdeš tam i lékárnu a všechny další potřebné věci, jako třeba obchod.

4. Plán co vidět

Silně doporučuju si prostudovat, co je ten ostrov vlastně zač. Já ráda jezdím do míst, kde jsem ještě nebyla, tudíž je potřeba si o tom všechno dostatečně dopředu zjistit, aby Vám zbytečně neunikla nějaká zajímavost nebo nádhera na místě. Měla jsem půjčené mapy, různé průvodce, využila internetu a také zkušeností od lidí, kteří už tam byli. Nechtěla jsem nic zmeškat, protože jsem věděla, že to bude dovolená za všechny prachy a že si ji hodlám opravdu užít na max. (což se taky povedlo, když jsem denně vyjížděla v 7 a vracela se na ubytování okolo 10 večer, někdy i později :D. Takový systém je udržitelný maximálně týden. Pak umřeš, to mi věř :D).

Základní věci, které opravdu doporučuju vidět a které jsem si na svou cestu naplánovala, najdeš v popisku mého VIDEA na YOUTUBE Terezmignone https://youtu.be/mzFxV-S52A0

Díky tomu, že jsem měla auto k dispozici, jsem mohla procestovat celý ostrov na skrz. Měla jsem některé věci připravené a vyhledané, jiné jsem hledala přímo na místě, pomocí Instagramu nebo dalších sítí/stránek/recenzí. Především jsem věděla, že se nechci zbytečně stresovat, protože když jste v takové zemi, na takovém místě, tak prostě přirozeně chcete stihnout všechno. Ale to nejde. Takže je třeba si připustit, že prostě NEUVIDÍTE VŠECHNO. Ale to vůbec nevadí. Základem je si to užít, vnímat ten přítomný okamžik a prostě neřešit co by kdyby.

Pico del Teide, nejvyšší hora celého Španělska, 3718m.

Ta záludná otázka: „A proč?“

A tak jednoduchá odpověď: „A proč ne?“.

Když jste single a nic Vám nestojí v cestě, není potřeba se ptát na takové otázky. Proč jsem tam odjela sama? Život je jednoduchý, děláte si jen to, co sami chcete a nikomu nemáte povinnost se zpovídat. Cestovat sama má jednu skvělou výhodu: máte čas sami na sebe, můžete přemýšlet, uklidnit se, rozmyslet si priority. Když máte zrovna chuť na kafe, dáte si ho (doporučuju to nejlepší Kafe a ty nejlepší koblížky na Tenerife v pekárně MIGAS v EL MÉDANO: http://www.cafeteriamigas.com/). Když jedete po nějaké serpentině ( a těch je tam celkem dost), můžete se zastavit a jen tak koukat a užívat přítomnosti.

Na TENERIFE to má navíc všechno ještě větší grády, protože příroda je tam neuvěřitelná, dá se tam dělat spousta věcí a tím pádem čas utíká tak rychle, že si ho ani nestačíte všímat. Prostě žijete teď a tady a to se mi na tom všem líbilo nejvíc. Tam prostě nemusíte řešit nic, i oni sami to tam takhle dělají. Nikam se nespěchá, prostě se žije.

Zkusila jsem si tam taky SURF. Musím říct, že lepší zážitek v životě jsem zatím neměla. Surf je neuvěřitelně hustej sport. Tak nějak jde o splynutí Vaší duše s přírodním živlem (vodou/mořem). Musíte chytit rovnováhu, poznat kdy je ten správný okamžik naskočit a vlně prostě důvěřovat. To je nejvíc hustý zážitek. Pozorovat, jak k tomu dochází ve vaší mysli. Taky to dost bolí, takže pozor na vlny a taky na surf! Není to nic příjemného dostat prknem do nosu :D.


Kdybych to měla shrnout:

Nikdy se ničeho nebojte!

Já vím, že to je občas úsměvná fráze, že každý dělá maximum pro to, aby se ničeho nebál. Ale věřte mi, že když si naplánujete takový trip kamsi do háje úplně sami, tak ano…přemýšlíte nad tím a ano, začnete se trošku bát :D.

Ale ten pocit z toho, že uděláte něco trošičku neobvyklého než 90% lidí na této planetě, je k nezaplacení…

Prostě dělejte to co chcete a po čet toužíte (v rámci pravidel) a ničeho se nikdy nebojte. A taky hlavně

BUĎTE MIGNONE!

Ověřeno MonsterInsights