Stáž v Rennes/FRANCIE

Stáž v RENNES – Info pro tebe!

Ahoj lidičky z Mignone světa!

Jsem tu s dalším článkem, tentokrát to bude hodně praktická věc! Mám za cíl sepsat sem na blog úplně všechny praktické informace, které je třeba udělat PŘED a PO PŘÍJEZDU do Rennes, takže tento článek samozřejmě bude určen hlavně příštím studentům M2 našeho oboru. 

Bude to dlouhý, takže si uvař čajík, kafe nebo kakao…JDE SE NA VĚC!


FICHE DE VŒUX A VÝBĚR STÁŽĚ, ADMINISTRATIVA PŘED ODJEZDEM

Hned po Workshopu, který vždy připravuje ročník nad Vámi (koná se každý rok někdy na začátku ledna), kde druháci přednášejí o svých stážích a získaných zkušenostech, je ten pravý čas začít přemýšlet, jakou stáž byste ve Francii chtěli. Ujasnit si, kterým směrem se bude ubírat Váš následující profesionální život a jaké osobní výzvy máte co se týče studia a budoucího zaměstnání. Na základě toho si totiž vyberete 3 pro vás nejzajímavější stáže, které zapíšete do svého Fiche de Vœux (= dokument, který odevzdáte na ředitelství IPAG v Rennes a podle kterého Vám pak každému VYBEROU STÁŽ).

TIP: Dobře si rozmysli, které stáže si vybereš. Nemusí to hrát roli, protože ti mohou přiřadit stáž, která není úplně podle tvých představ, nicméně doporučuji se nad tím zamyslet, pročíst si o čem nabízené stáže jsou, projet si všechny stáže, které probíhali třeba ve starších ročnících a podle toho si vybrat.

Až odevzdáš FICHE

(termín k odevzdání ti určí koordinátorka oboru). Začátkem května se dozvíš, jakou stáž dostaneš. Nám to řekla paní Houbé během přednášek, které s námi měla na konci prváku.

Až škola přidělí STÁŽ

Jsi ve fázi kdy víš, kam půjdeš. Je možné, že v budoucnu si každý student bude moct vybrat sám kam pojede na stáž, ale nám místa přidělila škola.

Teď už víš, kam pojedeš, můžeš tedy kontaktovat instituci. V MANUÁLU STÁŽISTY, který jsme tenkrát dostali, je přesný postup, co dělat před kontaktováním konkrétní instituce:

  1. Připrav si motivační dopis – my jsme odevzdávali pouze dokument, ve kterém jsme poděkovali našemu vedoucímu stáže za to, že u něj můžeme pracovat a vyzdvihli jsme pár aktivit, na které se v rámci stáže těšíme. Zkrátka to byl děkovný dokument.
  2. Připrav si otázky – určitě se neboj komunikovat se svým vedoucím francouzské stáže i během prázdnin než nastoupíš. Je dobré se ptát na všechno co tě zajímá, abys pak ve svůj první den stáže nebyl přehnaně nervózní. Na druhou stranu tu komunikaci taky nepřeháněj, ať si nemyslí, že jsi přehnaně ukecanej :-D. Zkrátka pokud tě něco zajímá, určitě se můžeš ptát, protože budeš mít na svého maîtra email.
  3. Životopis není třeba – co se týče stáže ve Francii, životopis nikdo z nás nepotřeboval. Znova podotýkám, že záleží na tom, jestli si stáž vybíráte sami a nebo Vám ji vybírá škola. V budoucnu bych určitě doporučila, aby si mohl každý vybrat i svou francouzskou stáž, protože na to by měl mít každý právo a navíc to škole ušetří spoustu času. Myslím, že by bylo fajn prvákům pouze předložit seznam stáží a kontakty a oni sami by si vybrali a kontaktovali tu instituci, která je zajímá.

MANUÁL STÁŽISTY vytvářeli studenti našeho oboru, je tam spoustu dobrých rad a tipů, v jistém směru Vám to pomůže správně se zorientovat v postupech, jak si zařídit stáž. Myslím si osobně, že je to orientované spíše na stáže v Česku, protože ty si vesměs zařizujete sami. Instituci kontaktujete sami, stejně tak všechny formální náležitosti jsou jen a jen na Vás. Co se týče francouzské stáže, můžete se tímto dokumentem inspirovat i tak.

Napsáním motivačního dopisu a napsáním jednoho emailu nadřízenému stáže to skončilo. Dál už jsme neměli žádné povinnosti. Teda aspoň ti, kterým se neměnily přidělené stáže. Pár z nás dostalo nakonec jinou stáž z různých důvodů, například organizačních. Ale to nebyl můj případ, proto netuším jak probíhá administrativa při změně přidělené stáže. Tomuhle by se škola mohla vyhnout právě tím, že by si každý vybíral stáž ve Francii sám. Na druhou stranu o to těžší to bude pro každého studenta, jelikož veškerá administrativa s vedoucím stáže bude na něm. Jsou na to rozdílné názory, já myslím, že všechno má své pro a proti. A stejně se nakonec bude dělat to, co rozhodne škola.

LA – Learning Agreement for Traineeships/Training Agreement

Důležitý dokument. Ten před odjezdem podepisujete vy, MUNI a vedoucí vaší stáže. Někteří s tím měli v minulosti problém. Opravdu si zkontrolujte, že LA je podepsané vašim vedoucím a že je tam správné datum.

Nejdřív dokument podepíšete vy. Poté ho naskenuje a pošlete maîtrovi stáže. Jako poslední se dokument posílá paní Ing. Michaele Sudické, koordinátorce pro mezinárodní vztahy pro ZO ESF. Ta nechá LA podepsat děkanem a pak Vám dokument zašle zpět. Uložte si ho někam, vytiskněte a vezměte s sebou.

Celá procedura se odehraje někdy na začátku července. Počítejte s tím, že během prázdnin před stáží budete muset pravidelně kontrolovat emaily a pravidelně odpovídat na všechno, co bude třeba ohledně stáže.

Účastnická smlouva

Ta se musí podepsat, než odjedete. Dostanete výzvu k podpisu  emailem od Centra zahraniční spolupráce. Kdo z Vás tam nemůže jít, zajistěte si PLNOU MOC, protože tento dokument musí podepsat každý. Já jsem zajišťovala plnou moc, protože jsem byla přes prázdniny pryč, takže pokud je to též tvůj případ, napiš a probereme to.


Toď vše k takové té základní administrativě PŘED STÁŽÍ.


DOPRAVA, BALENÍ

Jezdí Flixbus do Paříže, taky StudentAgency busy nebo klidně Eurolines (ale těm já se vyhýbám velkým obloukem! Nemám s nimi dobré zkušenosti). Můžete i letět, ale my jsme si všichni táhli dost věcí – klidně i dva kufry (např. já). S věcma zas není tak nutné nějak to přehánět – jediné co opravdu doporučuji si vzít je následující:

  • POLŠTÁŘ!!! –> (klidně i peřina, ale to se ti nevleze, protože prostě ne..budeš rád, že narveš polštář..a to ti říkám, že když už nic dalšího se ti do kufru nevleze, tak polštář prostě musí! :-D)–>jinak IKEA, ale to jsou další peníze navíc (které raději procestuj!).
  • KOŘENÍ!!! –> Ano, francouzi neprodávají koření za 0,05 centů jako u nás! Nenajdeš tu klasické sáčky s kořením ani v Lidlu. Prodává se to v lahvičkách a je to extrémně a zbytečně drahé. Sáčky s kořením se hodí, je to super věc, nezabere to tolik místa a aspoň se ti nebude navalovat z každého jídla, které si budeš připravovat, protože bude vonět!!!
  • ŠNŮRU NA PRÁDLO!!! –> Věšák z Ikeji se vleze do pokoje, ale pak už fakt nic jiného. Jestli chceš ušetřit peníze, prostor i sebe, vezmi si šňůru – natáhneš ji v pokoji kdekoli a pak ti tvé ponožky a trenky/kalhotky nebudou viset z okna do ulice, kde chodí lidi. Kolíčky si vezmi též.
  • PLÁŠTĚNKA/VĚTROVKA/NEPROMOKAVÁ BUNDA!!! –> to se hodí zejména, když si plánuješ tady kupovat kolo. Navíc až bude pršet, bude se to hodit. Prodávají je u nás v TESCU, tam jsem viděla krásné.
  • NEPROMOKAVÉ DOBRÉ BOTY –> tak to je jasná věc, protože v Bretani prostě prší. Takže na tohle myslete. Dobré boty jsou důležitější, než pěkná halenka navíc.
  • SLUŠNÉ OBLEČENÍ—> Když už jsme u těch halenek, vezměte si s sebou pěkné pracovní oblečení – holky i nějaké podpatky, protože budete chodit na meetingy, na akce s Prezidentem Univerzity. Tam je dobré přijít slušně oblečený a ne v džínách a tričku.

!!! Co si nezapomenout za DOKUMENTY!!!

Hodně důležité:

  • Přeložený a úředně ověřený rodný list – budete to potřebovat pro CAF. Ptají se na to a budete ho dokládat. Nechávali jsme si ho přeložit u překladatelky Mgr. Daniely Veškrnové (daniela.veskrnova@gmail.com). Vřele ji doporučujeme. Je už takovou naší oborovou tlumočnicí a překladatelkou. Tato paní Vám rodný list přeloží a také nechá úředně ověřit. Stojí to cca 360 Kč.
  • Ústřižek z „Règlement intérieur des logements universitaires“ – to Vám připomene také paní Elizabeth v emailu těsně před odjezdem do Rennes. Jedná se o doklad, kterým potvrzujete, že berete na vědomí všechna vnitřní pravidla pro bydlení na kolejích francouzské společnosti CROUS. Tento ústřižek, který Vám zašlou i spolu s vnitřními pravidly kolejí, VYPLŇTE a předložte po příjezdu do Rennes při placení kolejí na Sévigné. Prostě si ho HLAVNĚ VEZMĚTE!
  • KOPIE pasu, občanky, kartičky zdravotního pojištění, pasové fotky (4 stačí), kopii přeloženého a úředně ověřeného rodného listu si taky udělejte. Doporučuji vyhotovit si barevné kopie. Je to lepší.
  • Již vytištěné CONFIRMATION OF STUDIES – to budete vyplňovat a nechávat podepisovat na IPAGu hned na konci září, po skončení výuky a před začátkem stáží. Takže je dobré to už mít vytištěné a připravené.
  • LA, vaše osobní dokumenty, mapy, info o ubytování – prostě všechny další důležité dokumenty, které uznáte za vhodné vzít s sebou.

TIP: Já jsem si všechny důležité dokumenty dala do jedné složky. Měla jsem je všechny pohromadě a kdykoli byla potíž, měla jsem je po ruce. Navíc v průběhu pobytu Vám budou přibývat další důležité dokumenty, jako například banka atd. Je zkrátka dobré mít místo, kam si ukládáte vše důležité.

ČESKÝ BANKOVNÍ ÚČET A CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

ÚČET

Tohle si každý musí zařídit sám. Co Vás možná potěší je fakt, že eurový účet VÁŽNĚ nepotřebujete. I když Vám škola bude možná tvrdit, že ano, tak NE. Většina z nás ho neměla. Je jen potřeba si zjistit, jaké poplatky za příchozí platby v cizích měnách u vaší banky máte, jaké jsou tam podmínky pro placení kartou v zahraničí atd. Dnes už je to všechno propojené, takže s tím nebývá problém.

Já osobně jsem ale eurový účet chtěla. Takže jsem zašla do Komerční banky na náměstí Svobody v Brně (na studentskou pobočku) a založila si tam český a k němu i eurový účet. Protože jenom eurový nejde založit. To mi vůbec nevadilo, protože jsem byla s KB velice spokojená a po příjezdu jsem si dokonce tento účet nechala jako svůj hlavní a účet v České spořitelně jsem zrušila, protože ty poplatky, co jsem tam platila byly vážně děsné! ČS je pro studenty naprosto hrozná banka. Takže jsem i teď v KB a jsem nad míru spokojená.

Škola Vám totiž pošle stipendia v několika platbách. Každý ročník to má jinak, ale nám přišly 3 platby. Některé v českých korunách, jiné v eurech. A proto jsem byla happy, že mám oba účty, protože jsem neztrácela na kurzech jako ostatní. Samozřejmě, že s nějakou ztrátou je vždy třeba počítat, jak si pak v rámci jednotlivých účtů peníze přehazujete. Ale já jsem s tím byla spokojená, dokonce jsem si na eurovou kartu mohla vybrat vlastní potisk (=MAKRONKY áááá!! :-D).

TIP: Pokud budete zakládat účet v KB, nejdříve si zařiďte na Centru zahraniční spolupráce dokument „Potvrzení o pracovní stáži v rámci programu Erasmus+“. Je důležitý a bez něj Vám účet neotevřou. Dokument dokládá, že skutečně jedete na pobyt v rámci Erasmus+ a máte tedy nárok na nabídku od KB (nabízejí přesně balíčky na míru pro studenty Erasmus+. Je to super, nic neplatíš, opravdu pecka nápad!). Pokud máš zájem, tak zde je email na moji bankovní referentku, která mi se vším pomohla: dominika_esterkesova@kb.cz. Kdyby jsi měl dotaz, napiš mi a probereme to.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Je dobré si především zjistit, jaká jsou plnění. To znamená, do kolika peněz jste jištěni, pokud se něco stane. Hlavně si zjistěte, zda jste pojištěni proti způsobení škody ALESPOŇ do 2 mil. Kč. Nemá cenu si platit pojištění, kde jste kryti minimálně.

Já jsem si zařídila pojištění u České spořitelny ke svému studentskému účtu, který jsem tenkrát ještě měla. Tohle je na ČS fajn, že má smlouvu přímo s pojišťovnou KOOPERATIVE, u které vás přes sebe pojistí. Platila jsem měsíčně cestovní pojištění tybu B+ myslím za 55 Kč/měsíc. A krytí bylo super. Pokud máš účet u ČS, tak doporučuji udělat to samé. Nabízejí vážně skvělé cestovní pojištění, navíc to nebylo poprvé, co jsem ho měla.

Někteří z nás se nechávali pojistit u společnosti ISIC. To jde taky. A myslím, že mají také dobrou nabídku. Zkrátka častokrát nabízí banky pojištění k účtu a nebo zkuste ISIC a nebo jiné pojištění. Ale já znám jen tyto.


Toď vše k balení a dopravě do Rennes.


Jsi sbalený, všechno máš nachystané, takže HURÁ za dobrodružstvím!

UBYTOVÁNÍ A ZAŘIZOVÁNÍ PO PŘÍJEZDU DO RENNES

To se řeší jako první! Přijedeš totálně mrtvej. Nevíš kde jsi, jediné co chceš je 9m carrés. A to hned! Když budeš mít štěstí, budou mít připravené tvé dossier. Ze všeho nejdříve musíš na SÉVIGNÉ, což je centrum ubytování, kde se také vyzvedávají klíče a platí všechna ubytka. Ale ta se dají platit i online přes systém MesServices.

Po příjezdu jdeš tedy hned sem, zde dostaneš po zaplacení ubytovacího pojištění a kolejí klíčky a pak jedeš autobusem na PATTON, kde konečně bydlíš :-). Jede tam C5. To je vše!

TIP: Nestresuj se hned první den. Ubytování prostě dostane každý. A i kdyby byly problémy, je super, že je vás tam tolik, nejste na to sami!

Vše ohledně bydlení se zařizuje někdy během června. Obdržíš papír, kde zakroužkuješ, jaké chceš ubytování a podepíšeš to. Pak už je to v pohodě. Škola ti všechno zařídí, opravdu jsme podepsali jen jeden papír o ubytování, který nám přišel do emailů.

ZAŘIZOVÁNÍ PO PŘÍJEZDU

První týden nebudete dělat nic jiného. Je potřeba si všechno zařídit – nakoupit si jídlo, věci na úklid, hadry, prášek na praní – prostě věci na přežití. Také si udělejte invazi do IKEI! Tam jde úplně každý student :-D!  Dále je super obchůdek NOZ, kde je také všechno levné a mají tam dost praktických věcí do domácnosti. Praktické info najdeš také v mém minulém článku zde.

KDE CO SEŽENEŠ?

IKEA – peřiny, polštáře, deky, povlečení, nádobí, svíčky, smetáky,…

https://www.ikea.com/fr/fr/store/rennes/

NOZ – všechny potřeby do domácnosti, nádobí, sešity, prací prášky,…

https://www.nozarrivages.com/magasin/rennes-1/

SAGA Cosmetics – naprosto boží obchod, najdeš tam veškerou dekorativní i klasickou kosmetiku za velmi dobré peníze.

https://www.sagacosmetics.com/

LIDL – sem jsme chodili nakupovat, v Rennes jsou celkem 3. Nejbližší zde:

Intermarché – asi nejbližší supermarket hnedka vedle kolejí.

BONCOIN – Boží stránka, zde seženete kolo, klidně i koloběžku, koupíte zde cokoli (i nádobí), co už někdo používal za dobré peníze – takový bazárek online.

https://www.leboncoin.fr/

(Co se nádobí týče, tak je možné nalézt nějaké kusy u naší NOUNOU – paní Elizabeth Videira – má tašku s nádobím, co jsme tam nechali).

BANKOVNÍ ÚČET

Musíte mít, protože bez něj Vám nedají CAF, což je ujeté (já vím), ale bohužel musíte si v nějaké bance zařídit účet. Société générale nám nechtěla otevřít erasmácký účet jen na 4 měsíce, takže naše kroky směřovaly do BNP Paribas a všichni jsme byli spokojeni. Jde o to, aby jste tam zašli co nejdříve (než tam půjdete, zařiďte si Attestation Logement a Attestation Assurance Habitation – bez těchto dvou papírů vám neotevřou účet).


Attestation au logement – musíte požádat na PATTONU. Urgujte je skoro pořád, protože jinak Vám nikdy ten papír nedají a pak se vám zpozdí banka a pak i CAF. Je to doklad o tom, že bydlíte na PATTONU, tedy že jste rezident ve Francii.

Attestation assurance habitation – to Vám dá pojišťovna, která Vám pojistila pokoj (u nás to byl MAIF). Jim hned po příjezdu ještě na Sévigné povolujete inkaso z vaše účtu strhnout každý měsíc jistou částku, aby jste na konci pobytu měli zaplacených 45 euro jako pojištění pokoje. JE TO POVINNÉ! Tento papír by Vám měli dát, ale já jim psala email, nedali mi ho hned.

TIP: Navíc je možné u MAIFu tu povinnou částku pojištění zaplatit ihned – zajděte do jejich pobočky v Rennes, řekněte jim, že chcete zaplatit hned celou částku, oni Vám zruší smlouvu, vy na poště zaplatíte 45 euro a jste hotoví. Nemusíte to pak řešit na konci pobytu.


CAF

O tuto podporu ze strany francouzského státu – Aide au logement – je třeba zažádat co nejdříve. Řekla bych první co řešte je otevřít si účet a pak hned CAF. Bez otevřeného účtu v bance nebudete mít RIB, IBAN a BIC a tím pádem ani CAF, protože tyto údaje se tam vyplňují. Takže jedno bez druhého bohužel nejde. Dělejte to zavčas, nebo dopadnete špatně :-P. Kapitola sama o sobě. Postup:

  1. Vytvořit si žádost ONLINE na www.caf.fr.
  2. Zadat RIB (IBAN,BIC) – Při kolonce domiciliastion dejte BNPPARB RENNES VOLNEY (pokud máte účet u BNP Paribas jako my). Do následující kolonky Déclaration des ressources dejte AUCUN. Déclaration de patrimoine – NON, NON.
  3. Demande d’aide au logement – tady je třeba otevřít si dokument z Mes Services, který si každý zakládal na začátku semestru, je třeba si z fialové záložky stáhnout Attestation Logement pour le CAF. Attestation conventionné dejte NE.

ADMINISTRATIVA NA KONCI STÁŽE A STUDIA

CONFIRMATION OF STUDIES

Na konci září (po skončení studijní části pobytu) jsme jen vyplnili příslušný formulář, nechali od paní koordinátorky podepsat a naskenovali do ISu. S čím jsme si zde nevěděli rady byla kolonka ,,Mobility (exchange) program“. Je třeba na konci září nechat podepsat na IPAGu, naskenovat a vložit do ISu, toď vše.

Až přijedete, zaneste to na CZS (Centrum zahraniční spolupráce) paní Hrabovské. Nebo alespsoň takové pokyny jsme měli my.

TA (Traineeship Agreement) a LA (Learning Agreement)

Oba dva dokumenty se na konci stáže musí podepsat a poslat na MUNI. LA je v podstatě hotové už na začátku, takže k němu se jen přiřadí TA (což je dokument, který vyplňujete výhradně po dokončení stáže se svým nadřízeným). Vesměs ho vyplňuje on, také ho podepíše a vy ho pak jen přiřadíte k LA, uděláte z toho jeden dokument a pošlete na MUNI. Nic dalšího jsme s tímto dokumentem nedělali.

EVALUATION

To je dokument ze strany UR1, který vyplňujete na konci stáže vy a váš nadřízený. Oba dva zde zhodnotíte, jakým způsobem probíhala spolupráce, co vnímáte jako výhody a nevýhody, jak se Vám pracovalo s tím druhým atd. Vyplňuje se anglicky a odevzdává společně s výtisky Rapport de Stage na začátku prosince.

RAPPORT DE STAGE

Ano velice zajímavá part. Raportu se NIKDO nevyhne, každý ho musí napsat. Někdo ho mohl psát už během stáže, někdo ne a musel ho psát během víkendů místo cestování, někdo si to uměl zařídit a psal ho po nocích, aby mohl o víkendech cestovat. NICMÉNĚ je to vážně dost zodpovědná práce. Možná se Vám to na konci pak nebude tak zdát, ale je to vaše vizitka, je to něco jako malá bakalářka.

Nebojte se, že byste to nezvládli. Spoustě z nás pomáhali na stáži, opravovali nám chyby a nadřízený Vám jistě také rád pomůže, když se ho zeptáte. Máte výhodu toho, že s ním můžete prokonzultovat úplně všechno a on Vám řekne, zda informace v raportu máte správně a nebo ne.

Doporučuji se inspirovat raporty z minulých let – ALE! Je důležité do toho svého vždy zakomponovat kousek sebe, jinak to není váš raport, ale raport někoho jiného. Inspirujte se, ale neopisujte.


OBECNĚ K POBYTU

DOPRAVA VE MĚSTĚ

Máte dvě možnosti: KORRIGO karta na autobus nebo vlastní prostředek (kolo). Můžete chodit všude pěšky anebo všude běhat (jak jsem to ze začátku zkoušela já :-D), nicméně to vydržíte max. jeden týden! Rennes je docela roztahané město a docela všechno je daleko.

Já osobně jsem si koupila kolo přes BONCOIN (Odkaz výše). Byla to skvělá volba, sice jsem párkrát zmokla až na kůži, ale to nevadí. Byla jsem všude dvakrát rychleji, stihla za den mnohem více věcí a navíc jsem takto každý den měla malé kardio – do práce, z práce, na kurzy, z kurzů, na nákup, z nákupu a tak.

KORRIGO jsem si pak koupila až na listopad, protože to už byly vážně lijavce a vítr, takže na kole se nedalo. A kolo jsem prodala asi 5 dní před odjezdem, takže ideálka. Zase přes Boncoin.

TIP: Nebojte se koupit starší kolo. Přes Boncoin to prodáte! Sice se Vám investice úplně nevrátí, nicméně to nevadí. Hlavní je, že prodáte kolo :-D!

CIREFE KURZY

Jedná se o kurzy francouzštiny, které jsme všichni měli dvakrát týdně povinné. Od 18:15 do 20:15 chodíte ve dva dny v týdnu na VILLEJEAN CAMPUS na kurzy francouzštiny.

Je to v něčem přínosné, ale většina z nás na kurzech našla spíše negativa. Je to hodně večer, takže unavení z práce chodíte ještě na kurzy frániny. Tím pádem se tam vůbec nesoustředíte a veškeré nové informace jsou k ničemu, protože si je prostě nepamatujete. Nemáte v den kurzu na nic čas, prostě přijdete domů a jste mrtví. Uvaříte si a jdete spát. Takže jediné maxi párty co u nás proběhly, bylo víno a sýry v kuchyňce :-D. Chodit tam musíte, a navíc je třeba splnit i všechny testy a dostat určitý počet bodů, abyste prošli. No obrázek si uděláte sami. Na druhou stranu potkáte spoustu zahraničních studentů, získáte nové znalosti a zlepšíte si úroveň francouzštiny. To myslím že určitě ano.

MENZA A JÍDLO

Do menzy můžete kamkoli po celé Rennes, bez kartičky či dalších potřebných věcí. Stačí mít u sebe bankovní kartu, kterou zaplatíte (jeden oběd stojí 3.35 euro).

Jeden oběd = předkrm (ovoce, salát), hlavní jídlo (dle denního menu – hranolky, brambory, quiche, steak haché, omelety), dezert (něco sladkého) + bageta v ceně. Místo dezertu si můžete dát dva předkrmy a nebo naopak dva dezerty. Zkrátka musíte mít na tácku 4 věci max. Abyste platili 3.35 euro.

Jinak jsem si vařila a nosila jídlo v krabičkách, protože jídlo fakt leze do peněz. Takto jsem si nakoupila v LIDLu za 20 euro a pak si vařila, jako správná hospodyňka :-D. Nakupte si v IKEJI krabičky a vařte si, aspoň se naučíte vařit a peníze pak procestujete :-D.

SPORT V RENNES

Pokud čtete můj blog a sledujete mě na IG, jistě víte, že zbožňuji běhání. Pokud taky rádi běháte, napište mi a já Vám doporučím nějaké tratě, kde jsem běhala já. Když vyběhnete z PATTONU, hnedka je spousta možností, kam se vydat, kam běžet.

V Rennes probíhají i různé závody. Běžela jsem 10 km TOUT RENNES COURT a nebo 8 km v rámci závodu MARATHON VERT – LA FEMINNE YVES ROCHER. Oba dva závody se běžely v říjnu. Tout Rennes Court byl 14.10 a Marathon probíhal 28.10. Můžete sledovat stejnojmenné stránky závodů a zajistit si registraci. Yves Rocher jsem platila – nějakých 12 euro. TRC je pro všechny zdarma!

Já to vřele doporučuji. Aspoň se jděte na závody podívat. Já osobně miluju tu atmosféru, když běžci ovládnou město. Je to strašně super pocit navíc když v těch koridorech běžíte! Takže jděte do toho! Není to tak náročné!!!

TIP: Ve Francii jsou ulítlí na dokumenty, to jistě víte. Takže ani taková jednoduchá registrace se neobejde bez zbytečných papírů. Požadují po vás tzv. CERTIFICAT MEDICAL, který Vám vystaví jedině doktor ve Francii a který potvrzuje, že jste způsobilí běhat nebo vykonávat jakýkoli sport.

Zde je kontakt na doktora pro studenty v Rennes (i pro případ, že onemocníte):


SIMPPS Beaulieu

Campus de Beaulieu – Bât. 21, 263 Av. du Général Leclerc, 35042 RENNES

Tel: 02 23 23 55 05


RESTAURACE, BARY, PÁRTY, KAVÁRNY

Těch je v Rennes nespočet na každém rohu.

Má nejoblíbenější kavárna byla u holek v CHÉRIE CHÉRI (13 rue Hoche, Rennes, France 35000). Jsou to blogerky a mají vynikající kafe za dost dobrou cenu. A navíc interiér kavárny je naprosto skvělý. Měly pořád narváno. A jsou hodně milé :-).

TIP: Je to také boutique, prodávají tam spoustu zajímavých věcí, mimo jiné také PRŮVODCE PO RENNES. Je to naprosto boží kniha, plná tipů co dělat v Rennes ve volném čase. Doporučuji se do ní aspoň podívat!

Co se týče parties a těchto věcí, tak vůbec nevím, jelikož jsem byla na párty všeho všudy asi 2x. Spíš jsme vždy koupili vínko a nakrájeli sýry na kolejích, kde jsme si příjemně všichni pokecali a zhodnotili zážitky za poslední dny. Nebo jsme se stýkali na pokojích. Ale večerka na PATTONU je ve 22:00, takže je to jasné, že nemůžete dělat nepořádek no.

Od Elizabeth jsme na začátku pobytu dostali takovou knížku, kde jsme měli podrobně vypsané všechny adresy barů, restaurací a míst, kde trávit volný čas. Což bylo super. Určitě ji dostanete také.


A to je asi vše! 

Omlouvám se za délku, skutečně jsem chtěla na jedno místo umístit všechny praktické informace, abych Vám něco předala dál. Snad jste zde našli vše, co jste hledali a objasnili si vše, co Vám nebylo jasné.

Pokud máte jakýkoli dotaz, klidně mi napište mail, najdete ho na mém IGu nebo i tady na blogu v dolní liště.

Doufám, že jsem na nic nezapomněla a pokud ano, tak pardon. Jsem taky jenom člověk a chybějící informace doplním např. osobně u kafe.


Mějte sluníčkový den plný pozitivní mysli!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights