BĚH

BĚH – Jak najít motivaci?

Dnešní LIVESTREAM na mé oblíbené téma „motivace“ se nepovedl a tak si říkám, proč o tom tedy nenapsat? Mrzí mě, že video se nezdařilo, nicméně každý den není posvícení. Technice se zkrátka nedá někdy věřit, takže pojďme zvolit „méně in“ metodu a napišme si o tom!

Co nás motivuje k běhání?

Každého něco jiného.

Někdo chce začít běhat/běhá proto, aby zhubl..

Můj případ. Teda ne teď, ale před těmi 5ti lety, kdy jsem začala běhat. Chtěla jsem prostě shodit, protože jsem se necítila dobře ve svém těle. Chtěla jsem na sobě začít makat a něco dělat, protože jsem se ve svém těle necítila dobře. Třeba to máš stejně! V tom případě ti běh můžu jedině doporučit…Pokračuj dál..

Jednoduché KARDIO

Běh je velice dobře dostupné a jednoduché kardio cvičení pro každého! Nemusíš k tomu umět vůbec nic…Nemusíš nic vědět, nic zjišťovat, nic dělat. Stačí nazout tenisky a jedeš! Začátečník vážně nic jiného než motivaci nepotřebuje…Hlavní je, abys ji měl…Máš ji? 🙂

Dostupný a levný sport

Běh je také velice levný/cenově dostupný sport pro každého. Nemusíš kupovat drahé vybavení ani oblečení či pomůcky. Jako začátečník potřebuješ jen jakékoli botasky, nějaké kalhoty a tričko. Nepotřebuješ hodinky, nepotřebuješ GPS, nepotřebuješ nic. Stáhni si RUNTASTIC, STRAVA nebo ENDOMONDO appky, co ti spočítají km i tepovku. Nic dalšího do začátku nepotřebuješ. Časem se všechno vyvrbí samo…

Běhají všichni! Takže musím i já!

Zajímavý důvod, jak začít. Ale proč ne? Tento sport dělá hodně lidí, ne každý u něj však vydrží. Je to vytrvalostní sport a tuto výdrž nemá každý. Pokud máš ve svém okolí někoho kdo běhá a tebe to motivuje běhat taky, není na tom nic špatného. Hlavně si dej pozor, abys to opravdu chtěl ty sám a ne někdo jiný. Běh tě musí především bavit! Musí tě něčím oslovit. Ale o tom si povíme později…


ZAČALI JSME BĚHAT! Ale jak u toho VYDRŽET?

Spousta lidí začne běhat. Spousta lidí má motivaci. Spousta lidí to nějakou dobu vydrží. Ale kolik z nich to vydrží dlouhodobě? Nechci nikoho přesvědčovat, aby miloval běh. Jenom bych ráda předhodila pár tipů, jak u běhání chvíli vydržet, když už jednou opravdu začnete:

Dosažitelné cíle

Klást si hned na začátek obtížné cíle je to nejhorší, co můžeme udělat a to z jednoho prostého důvodu: je to frustrující! Začínající běžec nikdy nemůže zvládnout uběhnout maraton do 3 měsíců od začátku tréninku. Buď si odrovná tělo a nebo to přežije, ale přivodí si zranění/nemoc. Stejně tak frustrující jsou časové cíle nebo i jiné závodní cíle, třeba uběhnout 10 km pod 45 min, když zatím běháte 6:30/km (tento cíl jsem si nastavila já, nicméně stále na něm pracuju a frustrující zatím není :-D). Je to na Vás, jak to vnímáte, ale naprosto chápu nováčky, kteří chtějí běhat rychle, ale prostě to nejde. Nebojte, ono to půjde, jen to chce čas…

Běhej pravidelně a málo

Ano, čteš správně. Prostě běhej málo. 4km, 6km, 3km. Ale běhej třeba 5x týdně! každý druhý den. Regeneruj, protahuj (vana, joga, sauna, bazen, meditace, masáže). Musíš pravidelně a po troškách. To je cesta k úspěchu. Protože co je pravidelně, to se počítá!

Musí tě to hlavně bavit

Každého nebaví běhat. U mě to ze začátku byla spíš muka než láska k běhu. Ale postupem času se z toho stala vášeň, něco, bez čeho už nemůžu být. Mé tělo chce běhat stále, i když pozoruji, že mám v různých obdobích různé vlny, kdy se mi chce méně či více běhat. Ale pokaždé se držím toho, na co mám zrovna chuť a tak nějak to všechno funguje. Zůstala jsem u toho už 5 let, stále se učím a zjišťuji o sobě nové věci. Je to zajímavé a baví mě to. Třeba to začne bavit i tebe. Ale dokud nezačneš běhat tak to nikdy nezjistíš.


ZÁVĚREM:

Moc mě baví Vám vykládat/psát o běhání. Nejsem profík ani jsem neobjevila Ameriku, ale baví mě to a budu v tom dál pokračovat.

Pokud byste měli zájem, můžete se dívat na má videa o běhání, budu je přidávat do FEEDu na IG. To o motivaci bude asi první, takže se máte jistě na co těšit.

Děkuju, že jste mignone a že tu jste!

Ověřeno MonsterInsights